GDPR
Başarılı Mobil Uygulama Geliştirme İpuçları

Başarılı Mobil Uygulama Geliştirme İpuçları

Mobile Technologies / 25 November 2018 / 8 dk. / Sesli Makale

Geliştirmeyi planladığınız mobil uygulama için sadece parlak bir fikrinizin olması, bu uygulamanın başarılı olacağı garantisini vermez. İncelediğimiz bazı mobil uygulamalar için dikkatimizi çeken bir nokta oldu. İlk bakışta başarısız olmaya mahkum gibi görünen ancak zamanla milyonlarca kullanıcı kazanan uygulamalar.. Ne yazık ki ilk aşamada bunu belirlemek kolay değildir.

Bu makalede, mobil uygulamanızın başarısına katkıda bulunan en önemli beş faktörü ele almayı planlıyoruz. İlki, gelecekte yayınlamayı planladığınız mobil uygulamanızın kitlesini "gerçek anlamda" anlamak. Hazır mısınız? öyleyse başlıyoruz:


1. Kitlenizi "tanıma"

Hedef kitlenizi tanımak önemlidir, ancak aynı zamanda çok fazla araştırma, uğraşı ve zaman gerektirir. İlk olarak, ne tür kullanıcıların uygulamanızı kullanacağı konusunda bir fikir edinmek için çok sayıda demografik veriye erişmeniz ve müşterileriniz hakkında birçok bilgi toplamanız gerekir. Araştırma yapmadan önce, pazarda "birebir aynı" veya "çok benzer" uygulamanın bulunmadığından emin olmanız avantajınıza olacaktır.

Araştırma yaptınız ve markette uygulamanıza ihtiyaç olabileceğine emin oldunuz. Şimdi, kimlerin bu uygulamaya ihtiyacı olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Uygulamanızın kullanıcılarını tespit etmenin çeşitli yolları vardır.

Bir örnek üzerinden ilerleyelim, kullanıcılarının oto yıkama hizmeti için rezervasyon yapmasına izin veren bir uygulama oluşturduğumuzu hayal edelim. Bu durumda, hedef kullanıcılarınız arabalarını yıkatmak isteyen araç sahibi kişiler (veya kurumsal müşteriler) olacaktır. Siz, kendi uygulamanız için kullanıcı kitlenizi bu kadar basit bir şekilde belirleyemiyorsanız, bu durum uygulamanızın "ana konusunu ve içeriğini" daha iyi belirlemeniz gerektiğini gösteren bir işaret olabilir.

Şimdi, biraz daha detaylara inelim. Projenizin daha ayrıntılı ve kapsamlı bir analizini yapmalısınız. Rakiplerinizi ve müşterilerinizi nasıl araştırmanız gerektiğini anlamalısınız. Örneğin, insanların araba yıkama hizmetlerini ne sıklıkta kullandığını ya da genellikle bu tür hizmetler için ortalama ne kadar harcama yaptığını öğrenmeniz gerekir.

Yukarıdaki soruların cevaplarına dayanarak, dikkate almanız gereken bir başka önemli soru da, uygulamanızın mümkün olan en fazla sayıda kullanıcıyla etkileşimde bulunabilmesi için sahip olması gereken özellikler.

Hedef kitlenizi belirlerken, cinsiyet, yaş, yer, meslek, eğitim ve sosyoekonomik durumu gibi demografik özelliklerini öğrenin. Bulabileceğiniz ve elde edebileceğiniz her bilginin çok büyük yardımı olacaktır.


2. Market stratejisi belirleme

Sonuç olarak, hedef kitlenizi anladınız ve şimdi uygulamanızı geliştirmeye başlamak için market stratejisini belirleme zamanı.

İdeal olarak, pazarlama bütçenizdeki her bir kuruş, uygulamanızla daha fazla kullanıcı etkileşimde bulunmaya katkı sağlamalıdır.

Bir kez daha, kullanıcılarınız hakkında topladığınız tüm bilgileri analiz edin ve doğru pazarlama stratejisini dikkatli bir şekilde seçin. Yaşam boyu değerlerini (life-time value) analiz edin ve uygulamanız açısından "en değerli kitleyi" belirleyin.


3. Uygulama "lansmanınız" için en doğru zamanı seçmek

Uygulamanızın başarısı açısından bir başka önemli faktör, uygulamanızın yayınlanması için "doğru zamanı" seçmektir. Doğru zaman ne zamandır? Uygulamanızın mevsimsel olması (Örneğin, Ulusal Bayramlar veya Black Friday için özel olarak geliştirilmiş olması gibi). En uygun zamanı düşünün. Belki de yaklaşan bazı etkinliklerden önce yayına almalısınız? Belki de bazı etkinlerin önceden gerçekleşmesini beklemelisiniz.

Promosyon çalışmaları, uygulamanızın başarısının ayrılmaz bir parçasıdır. Tüm bu çabaları, uygulamanıza kitlelerin ziyaretlerini çekmek amacıyla sosyal kanallara ve web sitelerine reklam vererek yoğunlaştırmaya çalışın. Bunun yanı sıra, alanında uzman kişilerin fikirlerini alabilir veya uygulamanızın incelemesini yapmaları için blogger'lara başvurabilirsiniz. Ayrıca, bazı saygın ve yetkin forumlarda ve topluluklarda uygulamanız ve sunduğu hizmetler hakkında bilgiler de paylaşabilirsiniz.

Elbette, bu sırada kullanıcılarınızla ilgili bilgileri sürekli olarak toplayın ve analiz edin. Bu analiz, uygulamanızı listelerde en üst sıralarda gösteren "uygulama pazarlamasının" en önemli parçasıdır.


4. "Telefona yapışan" bir uygulama oluşturmak

Günümüzde dijital pazarlarda ve marketlerde her zevke uygun milyonlarca uygulama bulunmakta. Peki, sizin uygulamanızın kullanıcıların dikkatini çekecek özelliklerini nasıl tanımlıyorsunuz? ve size bunu düşündüren nedir?

  • Trendleri takip edin. Bu ipucu, özellikle kullanıcıların bir uygulamanın özellikleri hakkında genel olarak neler beklediklerini bilmenize olanak tanıyacağı için özellikle önemlidir. Günümüzde teknoloji sürekli ilerliyor. Mobil uygulama geliştirme hakkında göze çarpan bazı fikirlerin farkında olmanız için mümkün olan tüm kaynakları takip etmelisiniz.
  • Uygulamanızın tasarımını düşünmek için zaman ayırın. Bu tasarımı olabildiğince en iyi ve kullanışlı şekilde yapabilmek için şu önemli bir ipucunu aklınızda bulundurun: Kullanıcıların, markette uygulamanızı gördükleri anda onları etkiliyorsa, uygulamanızın tasarımı ile gurur duyabilirsiniz.
  • Uygulamanızı geliştirirken, %100 verimlilikle geliştirmek için elinizden geleni yaptığınızdan emin olun. Aksi takdirde, hiç yapmamak belki de daha iyidir. Kendinizi kullanıcılarınızın yerine koyun ve indirmek istediğiniz bir uygulamayı hayal edin. 3G veya 4G'ye aşırı derecede bağımlı uygulamaların büyük çoğunluğu muhtemelen bir süre sonra unutulacak. Uygulamanızın aynı kaderi yaşamasını istemiyorsanız, veri aktarımını verimli bir şekilde yaptığınızdan emin olun. Kullanıcıların cihazlarında gerekenden daha fazla veri tüketimi yapmayın.
  • Farklı düşünün. Yeni bir şey çıktığında haberinin nasıl bu kadar çabuk yayıldığını (yeni bir film veya restoran gibi) hiç düşündünüz mü? Cevap açık. İnsanlar her zaman "yeni ve güncel" bir şeyler arıyorlar. Hepimiz kısa sürede bir şeyden sıkılmaya eğilimliyiz, güncellemeler için plan yapın. Bu, sadece "bir kere güncelleme yapmak" demek değil, sürekli olarak yeni özellikler oluşturmaya ve geliştirmeye de hazır olmanız gerektiği anlamına gelir.
  • Marketi "okuyun" ve anlayın. Uygulamanızı geliştireceğiniz marketin "bütün resmini" görmelisiniz. Araştırma yapmak için biraz zaman ayırın ve kullanıcıların markette nasıl davrandığını anlamaya çalışın. Android'in iOS'tan daha fazla kullanıcısı olduğu açık bir gerçek. Öte yandan, iOS kullanıcıları uygulamalara daha fazla para harcıyor. Tüm bu yönleri anlamak ve bilmek, uygulamanız için doğru stratejiyi oluşturma açısından çok önemlidir.
  • Kullanıcılarınızı kesinlikle bekletmeyin. Uygulamanızın yüklenmesi biraz zaman alıyorsa, kullanıcılarınızla anlık iletişiminizi kaybetmediğinizden emin olun. Uygulamanızın arızalı olduğunu düşünmelerine izin vermeyin. Aksi takdirde, olumsuz bir izlenim edinebilirler ve bu da "Negatif Kullanıcı Deneyimi"nin başlangıcıdır. Bu gibi yanlış anlamaları önlemenize yardımcı olacak çözümlerden biri, mobil uygulamanızın hala çalıştığına dair işaret veren yükleme göstergeleri (loading bars, loading screens) kullanmak olacaktır. Loading bars göstermek genellikle en iyi seçenektir.


5. Güçlü bir BST oluşturmak

Tüm bu ipuçları, harika bir uygulama geliştirmenize kesinlikle katkıda bulunacaktır. Ancak yine de dikkate değer olan önemli bir faktör daha var. Buna BST (Benzersiz Satış Teklifi - Unique Selling Point) denir. Uygulamanızı "diğer uygulamalardan" ayırıp ön plana çıkaracak şey, güçlü bir BST'dir. Uygulamanıza özgü bir BST belirleyin ve ardından bununla kullanıcılarınızın dikkatini çekin. Bunun için, kitlenizin aslında uygulamanızı kullanmak istemesine "olanak tanıyacak" üç önemli soruyu yanıtlamanız gerekiyor:

  • Rakiplerinizi tanıyın. Uygulamanıza benzeyen tüm uygulamaları bulun ve kullanın. Diğerlerini sizin uygulamanızın özellikleriyle karşılaştırın ve uygulamanızı özel yapan şeyin ne olduğunu belirleyin.
  • Uygulamanızın benzersiz özelliklerini ön plana çıkarın. Bunları tanımlamak için, örneğin "Hangi özellikler kullanıcılarınızın tekrar tekrar uygulamanızı kullanmasını sağlar?" tarzı sorular sorun.
  • Bu soruları yanıtlayın ve en önemlisi, kullanıcılarınızdan fikirlerini alın. Uygulamanızın ana faydaları nelerdir? Uygulamanızın amacı nedir? Kullanıcılar için nasıl yararlı olmakta? Uygulamanız onlara ne sunuyor? Eğlence, sağlıklı bir yaşam tarzı, kilo verme ipuçları, taksi uygulaması sunuyor mu? Unutmayın, kullanıcılara "kendilerini değerli hissettiren" uygulamalar genellikle iyi dönüşler alır ve genel bilinirlik kazanır.


Özetle,

Kullanıcılarınızın değerli fikirlerini edinmek için, geliştirme süreci öncesinde, sırasında ve sonrasında sürekli araştırma yapmanız gerekir. Uygulamanızla en çok hangi kullanıcıların ilgileneceğini belirledikten sonra, tasarım ve işlevselliklerini onların tercihlerine göre planlayabilirsiniz.

Kullanıcıların uygulamanızı indirmesini istiyorsanız, sunduğunuz ürünü onların istediğinden ve ihtiyacı olduğundan emin olmanız gerekir.

Bununla birlikte, makaledeki tüm noktalar eşit derecede önemlidir ve hiçbirini göz ardı etmemlisiniz. Her birine doğru yaklaşımı belirledikten sonra, muhtemelen gerçek bir başyapıt ortaya çıkacaktır.


Mobil uygulama projeniz için tüm bu süreçler ve sonrasında, bizden profesyonel destek ve hizmet alabilirsiniz. Projenin her aşamasında Der Medya olarak hedef kitleniz ve müşteri portföyünüzü sürekli incelemek, takip etmek ve geliştirmek için profesyonel ekibimizden destek alabilirsiniz. Hemen Proje İstek Formu'muzu doldurun, proje danışmanlarımız hayalinizdeki mobil uygulamayı hayata geçirmek için ilk adımı atsınlar!

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait