GDPR
E-Ticaret ve Mobil Kullanımın Önemi

E-Ticaret ve Mobil Kullanımın Önemi

Mobile Technologies / 25 November 2018 / 3 dk. / Sesli Makale

E-ticaret sektöründeki mevcut trendlere göre, iş açısından mobil cihaz kullanımının önemi ve etkisi inkar edilemeyecek bir gerçek. Mobil cihazların kullanımının artması ve sürekli değişen tüketici tercihleri, mobil uygulama çözümlerinin de artmasına, büyümesine ve gittikçe de popülerleşmesine yol açmıştır.

Özellikle online alışveriş ve e-ticaret alanında, mobil uygulama çözümleri işlevsel ve operasyonel açılardan adeta bir devrim yaratmıştır. Online alışverişin riskli ve güvensiz olduğu düşünceleri artık geride kaldı. Dünya çapında online platformlardan alışveriş yapanların sayısı 2015 yılında 1,46 milyar kişi oldu ve 2019'a kadar bu sayının 2,07 milyara ulaşması bekleniyor. Bu istatistik, açıkça internet kullanıcılarının online alışverişe (e-ticaret) duydukları muazzam güveni göstermesi açısından çok önemlidir.

Son zamanlarda e-ticaret sektöründeki işletmeler, mobil kullanımı oldukça ciddiye alıyor. Raporlar, ABD'de 2015 yılında tüm online ticaret işletmelerinin neredeyse 1/3'ünün mobil e-ticaret kullanımı olduğunu söylüyor. Benzer istatistikler bağımsız araştırmacı kuruluşlar tarafından Avrupa ülkeleri ve ülkemiz için de yapılmıştır. Mobil kullanıcıların sayısındaki bu göze çarpan artış ve mobil e-ticaret, yakın gelecekte de aynı şekilde artmaya devam edecek mi? Şimdi bu sorunun ve cevabının ardındaki birkaç önemli etkene bakalım.


Önemli zorlukların belirlenmesi

İş alanındaki hızlı gelişmelerle birlikte, müşteri tercihlerinde de önemli değişimler yaşanmıştır. Online ticaretin kıymetini bilen günümüz işletmeleri, hedef kitlelerine eşsiz bir "kullanıcı deneyimi" sunmaya çalışmaktadırlar. Bu deneyimde "mobil uyumluluk" konusunun önemi de gözardı edilmemektedir.

Bunun nasıl yapılacağına değinelim:

1. Mobil Uygulamalara Yönelik Artan Talep

Potansiyel tüketici olan her birey, seyahat halindeyken de günlük yapması gereken işleri yapabilmek istemektedir. Bunlara fatura ödemeden tutun, yemek siparişi vermeye kadar, hemen hemen her işlemi ekleyebiliriz.

Akıllı telefonlar ve teknoloji dünyasına hakimiyet kuran diğer mobil cihazların artan kullanımı ile, e-ticaret işletmeleri de mobil uyumluluğa ayak uydurmak için yeterli sebebe sahip oldular. Basitçe söylemek gerekirse, mobil kullanım, e-ticaretin oldukça önemli bir parçası olarak sürekli artan bir hızda gelişmekte ve büyümektedir.

2. Süreç Otomasyonu

Mobil kullanım eğilimlerine göre, çok sayıda görevin etkili bir şekilde otomasyonlaştırılması sağlanabilir. E-ticaret sektöründeki işletmeler, müşterilerine otomatik ödeme seçenekleri, faturalandırma ve bildirimler sunabilir. İlgi çekici ve kullanışlı mobil uygulamalar da, seyahat halindeki müşterilerinin ihtiyaçlarını gidermelerini daha önce hiç olmadığı kadar kolaylaştırdığı için aynı zamanda e-ticaretin gelişmesi açısından da büyük önem taşıyor!

3. İşletmeyi "Mobil Uyumlu" Hale Getirmek

İşletmeniz mobil uygulama kullanımına hazır değilse, büyük oranda müşteri kazanma ve gelir elde etme fırsatını kaçırıyorsunuz demektir. Üst düzey uygulamalar, mobil uyumluluğun ayrılmaz parçalarıdır. Uygulamalar sayesinde, kullanıcılar seyahat halindeyken basit görevlerden karmaşık işlemlere kadar tüm işlerini yapabilmek için büyük bir fırsata sahip olmaktadırlar.

Bu nedenle, e-ticaret işletmeleri ve sahiplerinin büyük bir çoğunluğu, müşterileri için ilgi çekici ve kolayca kullanılabilir mobil uygulamalar oluşturmaktalar. Tüketiciler bulundukları yerden bağımsız olarak, artık satın alma işlemi yapabilecek ve böylece seçtikleri e-ticaret portallarının gelirlerine de büyük katkılar sağlayacaklardır.


Dikkate değer bazı istatistiksel referanslar

E-ticaret sektöründe mobil kullanımın önemi hakkında piyasa istatistiklerinin neler söylediğine bakalım:

Mağazaların konumlarını ararken, kullanıcıların yaklaşık %67'si "Akıllı Telefonlarını" kullanıyor. Diğer taraftan, müşterilerin yaklaşık %51'i telefonlarından ürünler ve ürün hakkında detayları araştırıyorlar.

Tüketicilerin %46'ya yakını, "Akıllı Telefonları" ve mobil cihazları yardımıyla ürün stoklarının durumunu kontrol edip ürün yorumlarını okuyorlar.


Bu istatistiksel referanslara göre, e-ticaretteki mobil kullanımın sadece geçici bir ilgi olmadığı açıktır. Aksine, e-ticaretin geleceğini önemli ölçüde belirleyebilecek önemli bir etkendir.

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait