GDPR
Grafik Tasarım Çalışmaları

Grafik Tasarım Çalışmaları

Design / 7 September 2016 / 1 dk. / Sesli Makale

Last Update: 18 August 2018

Grafik tasarım; bir fikri bir düşünceyi, karşı tarafa iletmek istediğiniz herhangi bir mesajı görsel (ve gerektiğinde metinle birleştirerek) hazırladığınız tasarımlara denir. Grafik tasarım çok geniş bir alana sahiptir. Kitap kapaklarından posterlere, paket tasarımlara, ambalajlara, kartvizitlere dergilere vs. yani görsel ve metin olarak gördüğünüz her şey bir grafik tasarımdır.

Grafik tasarım programları nelerdir?

  • Corel Draw
  • Adobe İllustrator (AI)
  • Adobe InDesing
  • Adobe Photoshop (PS)
  • 3DS Max
  • Adobe Flash ve Actionscript
  • Freehand
  • Adobe Dreamweawer

şeklinde sıralayabiliriz.

Grafik Tasarım'ın Tarihi Gelişimi

Grafik deyince insanların genelde aklına istatistik gelmektedir. Geniş kapsamda grafik tasarım 19. Yüzyılda litografi ve el yazma kitapları süsleme ve yazmada kullanılıyordu. Avrupa'da bunun tarihi çok daha eskilere dayanıyor. Grafik tasarım köken olarak uzak doğuda da çok eski tarihlere dayanmaktadır. Avrupa'da özellikle taşınabilir, portatif harfler geliştirilince matbaanın icat edildiği dönemler de diyebiliriz. O dönemlerde Rönesans ve orta çağ dönemlerinde okuma yazma bilmeyenler grafik tasarım ürünleriyle eğitilirlerdi. Baskı resim bunların en önemlilerinden biridir. Ağaç baskılar, oyma baskılar, granüller, litografiler 17. Yüzyıla gelince ofset baskılar, serigrafi baskılar, bunlar hep grafik tasarımın ürünü sayılır.

Rönesans döneminde usta çırak ilişkisiyle devam eden grafik tasarım günümüzde daha büyük bir boyut ve önem kazandı. 20. yüzyılda 1. Endüstri devrimi yani buhar makinasının icadından sonra içten patlarlı motorların kullanıldığı, elektriğin icadı vs. böyle endüstri ürünleri arka arkaya sıralanmaktaydı. Bunların hepsine tümden baktığımızda bir endüstriyel grafik tasarım çalışmalarından söz edebiliriz.

Günümüzde Grafik Tasarım

Grafik tasarım bir şirketin profesyonelliğini bir resim, bir slogan ile ifade ettiği görsel bir dildir. Logolarınızdan sloganlarınıza, kullanılan resimlere kadar sizi ifade eder. Bundan dolayı Grafik tasarım firmasını seçerken profesyonellikten ödün vermeyiniz.

Daha detaylı bilgi almak için hemen bizimle İletişim'e geçerek proje danışmanlarımızdan yardım ve destek alabilirsiniz!

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait