GDPR
Microsoft, Edge'in Yerini Alacak Chromium Tabanlı Bir Web Tarayıcısı Oluşturuyor

Microsoft, Edge'in Yerini Alacak Chromium Tabanlı Bir Web Tarayıcısı Oluşturuyor

Internet / 2 January 2019 / 2 dk. / Sesli Haber

Microsoft, geniş kitleler tarafından çok da tutulmayan Edge tarayıcısı ile havluyu atıp, Windows 10 için Chromium altyapısı ile yeni bir web tarayıcısı oluşturacağını açıkladı.

Microsoft'un yeni Edge web tarayıcısı, 2015'te Windows 10'daki ilk çıkışından bu yana çok az bir başarı gördü. EdgeHTML olarak bilinen yeni bir görüntü oluşturma motoruyla sıfırdan inşa edilen Microsoft Edge, hızlı, hafif ve güvenli olacak şekilde tasarlandı. Ancak daha henüz başlangıcından itibaren birçok hata ile piyasaya sürülmüştü. Edge, ilk zamandan beri süren bu sorunlar ve kararsızlıklar listesiyle, kullanıcılardan ve web geliştiricilerden de elde edebileceği fakat hiç önemsemediği "beyin fırtınası" eksikliği yüzünden, çok az bir kullanıcı kitlesi ile yoluna devam edebildi.

Bu nedenle, Microsoft'un EdgeHTML ile havluyu attığını ve bunun yerine, Google'ın ilk kez Blink olarak bilinen Chrome tarayıcısı tarafından popüler hale getirilen benzer bir işleme motorunu kullanan Chromium'un desteklediği yeni bir web tarayıcısı oluşturduğu dedikoduları yayıldı ve bu söylentilerin kısa sürede gerçek olduğu basına duyuruldu. Kod adı "Anaheim" olan, Windows 10 için geliştirilecek olan bu yeni tarayıcı (anonim olan kaynaklara göre), platformdaki varsayılan tarayıcı olarak Edge'in yerini alacak. Şu anda Anaheim'ın Edge markasını veya yeni bir markayı kullanması, veya Edge ile Anaheim arasındaki kullanıcı arayüzünde (UI) farklılıklar olup olmayacağı bilinmiyor. Ancak kesin olan bir şey var; Windows 10'un varsayılan tarayıcısındaki EdgeHTML artık tarihteki yerini alacak.


EdgeHTML Öldü - Çok Yaşa Blink

Pek çok kişi Microsoft'un Windows 10'da varsayılan web tarayıcısı için farklı bir görüntü oluşturma motoru kullanacağını duymaktan mutluluk duyacaktır. Chromium'un kullanılması, web sitelerinin Microsoft'un yeni Anaheim tarayıcısındaki Google Chrome'daki gibi davranması gerektiği anlamına gelecek, bugün Edge'te bulunan aynı kararsızlık ve performans sorunları da yaşanmayacaktır. Bu, Windows 10'un yerleşik web tarayıcısı kullanımını, PC'lerdeki ve telefonlardaki kullanıcılar için tekrar canlandırmaya yönelik ilk adımı olarak görülmekte. İOS ve Android'deki Edge tarayıcısı, zaten bu platformlara özgü render motorları kullanıyor. Bu yüzden mobil için pek fazla bir şey değişmeyecek.

Buna ek olarak, Microsoft mühendisleri yakın zamanda Google Chrome'un ARM'de de yayınlanmasına yardımcı olmak için Chromium projesine kod düzenlemeleri ve commit ler yaptıkları dikkat çekmektedir. Belki de bu çalışmaların bir kısmı, Anaheim'ı Windows 10'da ARM üzerinde de çalıştırmaya başlayacak düzenlemeler olacaktır.

Microsoft'un Anaheim tarayıcısını, Insiders için 19H1 geliştirme döngüsü içerisinde tanıtması beklenmekte. Bu, Windows için çok önemli bir gelişme. Microsoft'un web tarayıcısı nihayet Chrome, Opera ve Firefox'la rekabet edebilecek durumda olacak ve Microsoft ekosistemi ile birlikte, Microsoft kullanıcıları da web'de gezinirken iyi çalışan bir tarayıcıya sahip olacaklar.

Anaheim hakkında bilmediğimiz henüz çok şey var ve önümüzdeki haftalarda resmen Microsoft'tan daha çok şey öğreneceğimize eminim. Bu konudaki düşünceleriniz neler? Yorumlarda bize iletebilirsiniz.

Gönderilere Abone Olun

Farklı sektörlerle ilgili teknolojik gelişmeleri, makaleleri ve güncel haberleri bültenimize abone olarak ilk siz öğrenin!

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait