GDPR
Meta Tag Nedir?

Meta Tag Nedir?

Web Technologies / 17 October 2016 / 2 dk. / Sesli Makale

Last Update: 18 August 2018

Meta Tag, web siteleri hakkında ziyaretçilerin göremediği ancak internet tarayıcısı (Web Browser) programlarıyla arama motorlarının görebildiği bilgilerdir. Meta Tag'lar HTML (Hyper Text Markup Language) kodlarının HEAD bölümüne yerleştirilmiş bilgi etiketleridir. Meta Tag'lar Google, Yandex, Bing, Yahoo, Conduit vb. arama motorlarına web sitesi içeriği ve sayfa yapısı hakkında bilgi sunması için kullanılan etiketlerdir.

Meta Tag'lar, web sitesinde kullanılırken içerik ile ilgili bilgi veren meta etiketleri sayfaya göre şekillendirilmelidir. Özellikle web sitesinin her sayfasında Meta Tag kullanılmalıdır, tabi sınırlarına dikkat edilerek kullanmak web sitesine fayda sağlar. Aksi halde Meta Tag'lar kullanılırken aşırıya kaçılarak sınır aşıldığında, arama motorları kullanılan Meta Tag'ları reklam içerikli (Spam) olarak algılar, kaydetmez ve göz ardı eder. Web sitelerinde Meta Tag kullanımı profesyonel bir çalışma gerektirir. Web sitesinin içeriğinde kullanılan başlıkların uzunluğu, içerik dışı etiket kullanımı, kullanım sınırının aşılması vb. durumlarda web sitesinin popülaritesi düşer. Google, Yandex, Bing, Yahoo, Conduit vb. hiçbir arama motoru spam içerikli web sitesini üst sıralarda ziyaretçilere sunmaz. Üst sıralarda çıkmayan bir web sitesi de ziyaretçiler açısından da profesyonellikten uzak olarak algılanır ve hiçbir ziyaretçi günümüz koşullarında bilgiye erişim bu kadar hızlıyken, kaliteli içerik bulunmayan bir web sitesine zaman harcamak istemez.

Meta Tag'ların doğru kullanımı, standartlara uygun, modern, arama motorları tarafından sevilen bir web site olması açısından önemli bir öğedir. Arama motorlarında web sitesinin sağlıklı görünmesi için, arama sonuçları listelendiğinde sayfanın başlığı (title etiketini) ve açıklaması (description meta etiketini) görünüyor olması son derece önemlidir.

Meta Tag'lar ve Özelliklerinden bahsedecek olursak sırasıyla;

  • Description: web sitesinin Açıklama metnidir, yazılan yazıların içeriğini özetleyen metin anlamında kullanılır.
  • Keywords: Web sitesinde kullanılan anahtar kelimelerdir. Özellikle Google, 2009 yılından sonra kendi algoritmaları ile web sayfalarının içeriğine kendisi karar verdiği için meta-keywords kullanımının çok bir esprisi kalmamıştır.
  • Author: Güncel sayfaların yazarının, iletişim bilgilerinin belirtilmesini sağlar.
  • Distribution: Güncel sayfaların açıklamalarını belirtir.
  • Content-language: web sitelerinin güncel sayfalarındaki içeriklerin dilini belirtir.
  • Robots: Arama motorlarına indekslenmesini istemediğimiz sayfaların görünmemesini, indekslenmesini istemediklerimizin görünmesini sağlamaya yarayan meta tag'ıdır.

Sadece meta Tag kullanımı ile web sitemizi üst sıralara çıkarmak gibi bir sonuç elde edemeyiz. Geçmişten günümüze meta tag kullanım amacı değişmiştir. Belirli ölçülerde, amacına uygun kullanılan meta tag'lar gerekli SEO desteği ile birlikte web sitemizin arama motorları tarafından değerli görünmesine, doğru bilgiler vermesi ve kolay okunması açısından önemlidir.

Daha detaylı bilgi almak için hemen bizimle İletişim'e geçerek proje danışmanlarımızdan yardım ve destek alabilirsiniz!

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait