GDPR
Drone'lar İşinize Yardımcı Olabilir!

Drone'lar İşinize Yardımcı Olabilir!

Science and Technology / 19 November 2018 / 5 dk. / Sesli Makale

Dronlar olarak bilinen insansız hava araçları (İHA), eski tarz işletmeleri yeniden canlandırıyor, hatta bu sektörler için yeni fırsatlar yaratıyorlar. İster medya ve film endüstrisinde yenilikler sunma, isterse de acil durumlar için yeni özellikler olsun, insansız uçaklar bazı inanılmaz gelişmelerin kapısını açabilir. 2016 yılında, Amerika Federal Havacılık İdaresi (FAA), iş yerleri için drone kullanımını yasal olarak açıklayan, ticari drone kullanımı hakkında kurallar yayınladı ve bu tarihten itibaren, İHA teknolojisinin endüstriyel uygulamaları çok hızlı bir oranda büyümeye başladı.

Gelişmelerin yanısıra, FAA dronlar için izinsiz gece uçuşlarının yasaklanması gibi ilk kısıtlamaları da getirerek büyük ölçüde rahatlatıcı adımlar da atmış oldu. FAA, muafiyet taleplerini ilk başlarda vaka bazında değerlendiriyordu.

Dronelar ve kullanım alanları, genel olarak çok yeni bir çalışma alanı olduğundan dolayı yazımızın devamında da uluslararası ve Amerika bazlı kaynakları ön planda tutacağız.


FAA ve Düzenleyici Önlemler

Yeni düzenlemeler, ticari amaçla bir drone'u yasal olarak işletmek için gereken süreci hızlandırmıştır. Birçok girişimci, değişiklikleri ticari drone operasyonlarını genişletme ve ilerletme sürecini kolaylaştıran bir adım olarak dile getiriyor.

DroneDeploy CEO'su ve kurucu ortağı Mike Winn: "Drone edinme süreci hızla artmaktadır - FAA, tescil vermeye başladıktan sonraki ilk ay içinde 300.000 dron websitemiz üzerinden kaydedildi ve bu talebe ayak uydurmak için yeterli sayıda insan pilot bulunmuyor" şeklinde durumu izah etmiştir.


Tarımda Drone Kullanımı

Çiftçiler, dronlardan çeşitli şekillerde yararlanabilirler. Aslında birçok kişi, tarım alanlarını drone teknolojisi kullanımı açısından muazzam bir fırsat olarak görmektedir. Sadece yetişme aşamasında bozulan bitkileri erken teşhis edip çiftçilere haber vermekle kalmayıp, dronelar ayrıca tarım arazilerini ve sulama sistemlerini de haritalamak, incelemek ve sürekli kontrol etmek için de kullanılabilir. Bu durumların herhangi birinde dronların kullanılması, insan açısından zaman alıcı işlerin hızlandırılmasına yardımcı olmaktadır.

Ayrıca, dronlar bitkilere pestisitler, gübreler veya su püskürtmek için donatılabilir. Hayvan çiftlikleri için ise, hayvanları izlemek ve hayvan sağlığı ve popülasyonu ile ilgili yararlı verileri hızla toplamak ve izlemek için de dronlar çok kullanışlı olabilir.

Mimari ve İnşaat

Mimari firmalar ve inşaat müteahhitleri de dronların kullanımından faydalanmaktadır. Gayrimenkul sektöründeki profesyoneller gibi mimarlar da, inşa etmeyi amaçladıkları yapıların 3D render'larını oluşturması için bir yapının görüntülerini veya kısa videolarını dronlar aracılığıyla kullanabilirler.

Mimarlar, ucuz ve hızlı bir şekilde mimari bir tasarımın yerleştirileceği alanda dronlar ile hava çekimleri yaparak, projelerinin gerçek dünya konseptlerini oluşturabilirler. Bu imkan, doğru tasarımlar oluşturmanın ve yapıların içinde nasıl durduğunu ve uyum sağladığını anlamanın vazgeçilmezidir bir yolu olacaktır.

İnşaat projesini yapım aşamasında bu planlara erişim, tasarımı hayata geçiren insanlar (ustalar, işçiler, denetçiler vb.) için de yararlı olacaktır.


Teslimat & Ulaştırma

Drone tabanlı teslimat hizmetleri muhtemelen en belirgin uygulamalardan birini oluşturmaktadır.

Oldukça düşük bir azami yük taşıma ağırlığına (drone'un kendisi de dahil olmak üzere 25kg.) sınırlandırılsa da, drone ile taşıma hizmeti yine de umut verici bir uygulamadır. Bu özellikle karayoluyla seyahat etmenin zor veya problemli olduğu bölgeler için ayrıca önemlidir.

Drone Kiralama (Drones-as-a-Service)

Drone Kiralama, Measure şirketinin öncülüğünü yaptığı benzersiz bir konsepttir. Şirket, her türlü girişimciye ve işletmeye "anahtar teslim drone çözümleri" sağlayarak iş için dronları kullanma ile ilgili riskleri ve maliyetleri azaltmayı amaçlamaktadır.

Şirketin CEO & Kurucu Ortağı olan Brandon Torres Declet, bir açıklamasında şöyle söylemiştir: "Büyük ölçüde üreticilerden oluşan bir pazarda bulunan Measure, drone hizmetlerinin gelecekte nasıl gelişeceğini ve büyüyeceğini gösteren eşsiz bir modeldir."


Tıp & Acil Servisler

Acil müdahale gereken durumlar için drone kullanımı, özellikle tıbbi ihtiyaçlar söz konusu olduğunda hayat kurtarıcı yeni fırsatlar sunmaktadır. Zor şartlar altındaki bir olaya veya duruma göz atmak için dronları kullanmak veya mahsur kalan mağdurlara tıbbi malzeme temin etmek, acil yardım hekimlerinin zor durumlarda bakım ve sağlık sunma imkanlarını geliştirebilir.

Medya

Dronlar için başka belirgin kullanım alanlarından birisi de medyadır. Önceden, hava çekimleri sadece bir haber helikopterinin maliyetini karşılayabilecek büyük haber kurumları için mevcuttu. Artık, yerel gazeteciler ve küçük ölçekli medya kuruluşları, haberler için havadan görüntüleri kolayca çekebiliyor.

Buna ek olarak dronlar, bir helikopterin seyahat edebileceği bir yere göre daha alçak veya daha dar yerlere girebilirler. Haber için kişilerle yüz yüze görüşme yapmak gibi daha basit görevler bile, dron üzerinde bulunacak kamera donanımı ile daha dinamik hale getirilebilir.


Yukarıda dron kullanım alanlarının sadece birkaçını ele aldık. Bunların yanısıra hemen hemen her sektör ve iş alanı için hem yerli hem de uluslararası çapta çok fazla kullanım alanı gün geçtikçe ortaya çıkmaktadır. Her teknolojik gelişmede olduğu gibi dron kullanımında da kötüye kullanım veya zararlı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlar için de yönetimler zaman zaman çeşitli önlemler almakta ve dron kullanımı herkesin faydasına olacak şekilde kısıtlanabilmektedir.

Kısa süre içerisinde ülkemizde de benzer gelişmeleri ve dronların faydalı kullanımlarını görmek ümidi ile..

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait