GDPR
Şirketinizi "Sosyalleştirmek" İçin Ne Yapmalısınız?

Şirketinizi "Sosyalleştirmek" İçin Ne Yapmalısınız?

Corporate Identity / 9 September 2017 / 3 dk. / Sesli Makale

Last Update: 29 August 2018

Bir firmanın veya herhangi bir kuruluşun işlerliği ve hayatta kalabilmesi için karlılık şarttır. Bunu sağlayabilmek için çeşitli sektörlerden çok fazla sayıda uzman sürekli olarak araştırma yaparak strateji geliştirmekte, yerine göre danışmanlık hizmeti sunmakta, yerine göre de seminerler düzenlemektedirler.

Sosyalleşmek; insanlar için sosyal ilişkiler kurmak üzere başka insanlarla bir araya gelmek olarak tanımlanabilir. İşin aslı, kuruluşlar için de bu tanımı kullanmak yanlış olmaz. Nasıl ki insanların sosyalleşmek için bir araya gelmeleri gerekiyorsa, firmaların da sosyalleşmesi için insanların arasına karışması, insanlarla iletişim halinde olması ve yerine göre etkileşim kurması gerekmektedir. Sosyalleşmiş olmanın insanlar açısından getirisi çok farklı alanlarda olabilmektedir. Örneğin popülerlik, tanınma ihtiyacı, temel ihtiyaçların giderilmesi bunlara örnek olarak gösterilebilir. Sosyalleşmenin firmalar açısından en büyük avantajlarından birisi Marka Bilinirliği dir.

Marka Bilinirliği Açısından Sosyalleşme

Firma, tüzel bir kişilik olduğu için insanların gözünde somutlaştırılması gerekmektedir. Günümüzde bunu sağlamanın çeşitli yolları bulunmaktadır. Bu yolların en başında ise Sosyal Medya'yı kullanmak gelmektedir. Sosyal Medya'nın firmalar açısından kıymeti her geçen gün daha da fazla anlaşılmakta ve bu sayede sosyal medya ortamları bünyesinde firmalar ve kuruluşlar için özel Kuruluş Sayfaları veya Firma Profilleri oluşturulmaktadır.

İnsanlar firmalarla sosyal medya üzerinden arkadaş olmakta, birbirlerini takip etmektedirler. Yerine göre bu etkileşimi artırmak için çeşitli kampanyalar ve özel günler düzenlenmekte, sosyal medya üzerinden firma ile iletişim kuran insanlar için özel indirimler veya promosyonlar hazırlanmaktadır. Reklamcılık faaliyetleri içinde önemli bir yere sahip olan sosyal medya reklamcılığı, her sosyal medya platformu için ayrı ayrı değerlendirilmekte ve uzmanlığı ayrı olarak ele alınmaktadır. Sosyal Medya'yı etkili kullanan firmalar bulundukları iş sektörüne ve reklamcılığa verdikleri öneme göre standart iş anlayışına nazaran hayal dahi edilemeyecek boyutlarda büyüme sağlayabilmektedirler.

Firmaya Uygun Sosyal Medya Platformu Seçmek

Sosyal Medya'nın önemi anlaşıldıkça farklı alanlara ve kitlelere hitap eden farklı sosyal medya platformları hayata geçmektedir. Bir firma sosyal medya'yı kullanmadan önce hangi platformlarda yer alması gerektiğini profesyonel bir şekilde tespit etmelidir. Bunu etkileyen çok farklı faktörler bulunmakta, bu faktörlere göre somut araştırmalarını yapmaları gerekmektedir. Örneğin platforma üye olanların yaş aralıkları, ağır basan cinsiyet, platforma üye olan insanların genel zevkleri, platformun asıl hitap ettiği alanlar öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken faktörlerdir.

Sosyal Medya Platformları

Günümüzde genel olarak kendini kanıtlamış, popülerlik olarak büyük kitlelere ulaşmış olan sosyal medya kanallarını ve aylık tekil ziyaretçi sayılarını şu şekilde sıralayabiliriz: (*1) (*2) (*3)

 1. YouTube (Aylık 900 milyon tekil ziyaretçi)
 2. Facebook (Aylık 864 milyon tekil ziyaretçi)
 3. Tencent QQ (Çin) (Aylık 829 milyon tekil ziyaretçi)
 4. QZone (Çin) (Aylık 645 milyon tekil ziyaretçi)
 5. Instagram (Aylık 600 milyon aktif kullanıcı)
 6. Whatsapp (Aylık 400 milyon tekil ziyaretçi)
 7. WeChat (Çin) (Aylık 346 milyon tekil ziyaretçi)
 8. LinkedIn (Aylık 332 milyon tekil ziyaretçi)
 9. Google+ (Aylık 300 milyon tekil ziyaretçi)
 10. Twitter (Aylık 284 milyon tekil ziyaretçi)
 11. Tumblr (Aylık 230 milyon tekil ziyaretçi)
 12. Weibo (Çin) (Aylık 156 milyon tekil ziyaretçi)

 1. YouTube Company Statistics
 2. En Popüler 10 Sosyal Ağ
 3. Number of monthly active Instagram users from January 2013 to December 2016 (in millions)
Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait