GDPR
Google AMP Nedir?

Google AMP Nedir?

Web Technologies / 6 October 2016 / 2 dk. / Sesli Makale

Last Update: 18 August 2018

İngilizce bir terim olan AMP (Accelerated Mobile Pages) kelimelerinin kısaltmalarından gelmektedir. AMP Google’ın mobil cihazlarda uyguladığı bir hızlandırma tekniğidir. Aslında Google AMP için web sitelerinin cep telefonlarında, tabletlerde ve benzer diğer tüm mobil cihazlarda da hızlı bir şekilde açılması için tasarlanmıştır. Buna framework çalışması da denebilir.

Google Mobil Site Ve Responsive Tasarımları Destekliyor

Google, her web sitesinde responsive tasarım kullanmanın önemini ve gerekliliğini kendi platformlarında (Youtube, Google Search, Gmail vb.) kullandığı tasarım uygulamaları ile göstermektedir. Ayrıca Material tasarımın responsive üzerine şekillenmiş olması da bu durumu destekleyici en modern gelişmedir. Bu durumda Responsive tasarım kullanmayan site yöneticilerinin Google sıralamalarında gerilere düşeceğini ve responsive tasarım kullanan web sayfalarının öncelikli olarak üst sıralarda çıkacağını kanıtlamaktadır. SEO, yani Türkçe açılımıyla arama motoru optimizasyonu da responsive tasarımı bir kural haline getirdi. Google arama motoru kullanıcılarının ortalama %20 si yapacağı aramayı mobilden sağlıyor. Sizler de Google Friendly Websites üzerinden websitenizin responsive olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Google AMP ve Responsive Tasarımın Avantajları Nelerdir?

  • Mobil cihazlara ve ekran çözünürlüklerine duyarlı web sayfaları, Google’da üst sıralarda çıkarak daha başarılı olur.
  • Responsive web tasarımlarda ikinci bir mobil siteye gerek duyulmaz. Ayrıca firmalara Mobil site tasarlatmak için ekstra bir ücret ödemenize gerek kalmaz.
  • Menüler, resimler ve videolar, ziyaretçilerinizin kullandığı cihazdaki ekran çözünürlüğüne göre uyum sağlayarak kullanım kolaylığı sunar.

İleri teknoloji sayesinde yenilikçi olan responsive tasarımlar tüm mobil cihazlara uyumludur. Kaliteli kodlama ile HTML5, CSS3 ile test sistemini içerir. Responsive tasarımlar sadece profesyonel firmalar tarafından hatasız ve optimize edilmiş şekilde uygulanır. Bu sebeple tercih ettiğiniz web Yazılım firmasını dikkatli bir şekilde seçmeniz sizin avantajınıza olacaktır.

Dermedya A.Ş. responsive tasarımı desteklemekte, müşterilerimize sunduğumuz en uygun hazır web paketlerimizde dahi responsive tasarımı ücretsiz sunmaktayız. Ayrıca en modern responsive tasarım ve mobil site oluşturma tekniği olan GOOGLE AMP hizmetini de profesyonel olarak sunmakta ve projelerimize entegre etmekteyiz.

Daha detaylı bilgi almak için hemen bizimle İletişim'e geçerek proje danışmanlarımızdan yardım ve destek alabilirsiniz!

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait