GDPR
Reklam Çalışmalarında Sık Yapılan Hatalar

Reklam Çalışmalarında Sık Yapılan Hatalar

Advertising / 21 November 2018 / 7 dk. / Sesli Makale

Küçük veya orta ölçekli bir işletme sahibi olmak, bir reklam kampanyası oluşturma veya buna bütçe ayırma açısından biraz zor olabilir. Özellikle bu konu, daha önce hiç reklam vermediyseniz gözünüzde biraz daha büyüyebilir. Kafanızda reklam vermenin gerekli olup olmadığı, işe nereden başlanacağı, hemen kazanç sağlayıp sağlamayacağı gibi binlerce soru oluşabilir. Hatta hepsinden öte, bu reklamı internet veya sosyal medya kanallarında mı, basılı medya üzerinden mi vereceğinizi de düşünüyor olabilirsiniz. Bu konuya ayrıca "Omni-channel Pazarlama" makalemizde değineceğiz.

Bütün bu karmaşa içerisinde hata yapma ihtimaliniz artıyor. Makalemizde en çok yapılan 10 reklam hatasını gün yüzüne çıkarmak ve reklamlarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için madde madde değineceğiz.


1. Reklam vermenin gerekli olmadığını düşünmek

Bu madde size çok ilginç gelebilir, fakat henüz reklam yapmaya başlamadan önce bile büyük bir hata yapabilirsiniz. Bu hata, reklam vermenin gerekli olmadığını düşünmektir. Eğer daha önce bunu bir kere bile düşündüyseniz kendinize şunu sorun: Alışveriş yapan veya sektörünüzü araştıran kişiler işletmenizi nasıl bulacaklar?

Alışveriş yapan kişiler işletmenizi bulamazlarsa ve kendinizi bu kitlelere tanıtmak için çaba harcamıyorsanız, ne yazık ki fazla bir mesafe kat edemeyeceksiniz.


2. Araştırma yapmadan reklam vermek

Hedef kitlenizin kim olduğunu biliyor musunuz? Bu soruya "hayır" yanıtını verdiyseniz, reklam kampanyanızı durdurun ve ilk önce araştırma yapmaya başlayın. Reklamcılık doğru yapıldığında muhteşem kazançlar sağlayabilir ancak yanlış kitleyi hedefliyorsanız, bu size herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Bu durum, sizin için sadece zaman ve para kaybı olacak, belki de reklam vermekten sizi vazgeçirecektir.

Henüz hiçbir reklam kampanyanıza başlamadan önce, kime satış yapacağınızı bildiğinizden emin olun. Ürününüz 40-60 yaşları arasındaki kadınlar için mı? Ya da belki 18-34 arasındaki erkekler mi hedef kitleniz? Reklam vermeye başlamadan önce bu sorunun net cevabına kesinlikle ihtiyacınız olacak. Bu cevap, reklamınızın neye benzeyeceğini ve hangi platformda verilmesi gerektiğini belirleyecektir.


3. Sadece bir platform kullanma

Çok çeşitli potansiyel müşterilere ulaşmanın en iyi yolu, farklı platformları (veya ortamları) kullanmaktır. Basılı reklamlar harika olabilir, dijital reklamlar çok geri dönüş sağlıyor olabilir, dış mekan reklamları daha büyük erişim imkanı sunabilir. Ancak bunlardan sadece birini kullanıyorsanız, olabildiğince çok "göze" ulaşmıyorsunuz demektir. Kampanyanız için çeşitli ortamları kullanmaktan çekinmeyin.


4. Düşük çözünürlüklü görseller kullanma

Artık araştırmanızı yapıp birkaç farklı ortamda reklam vermeye karar verdiğinize göre, şimdi sıra reklam görsellerinden bahsetmeye geldi.

Bir reklamı tasarlarken karşılaşılan ilk hata, düşük çözünürlüklü fotoğraflar ve resimler kullanmaktır. Bahsettiğimiz, alakasız tonlarda, bulanık ve göz yoran görseller. Eminiz bunun gibi reklamları daha önce kesin görmüşsünüzdür. Düşük kaliteli görseller, alışveriş yapanların tıklama ve daha fazla bilgi edinmek istemesi yerine tam ters yönde ilerlemelerine sebep olmaktadır.

Bir işletme; net, kaliteli ve düzgün bir reklam görseli bile oluşturamıyorsa, harika bir ürünü nasıl oluşturabilir? Potansiyel müşterilerinize bu soruyu kendilerine sorma şansı vermeyin. Bu sizin için fazladan para harcama anlamına gelse bile, birkaç mükemmel ürün fotoğrafına sahip olmak uzun vadede kesinlikle buna değecektir.


5. Kısa açıklama şart!

Bir resmin bin kelimeye bedel olduğu doğrudur, ancak bu hiç açıklama yazmamak gerektiği anlamına gelmez.

Harika bir görsel ilk bakışta alışveriş yapanları çekecektir, ancak kalıcılığı yazdığınız kısa açıklama sağlayacaktır. Reklam açıklamasını kısa, açık ve sadece asıl konuya değinecek şekilde yazın. Açıklamanızı ürün veya hizmetinizin önizlemesi olarak düşünün. Ürününüzü/hizmetinizi ve neden mükemmel olduğunu açıklayın. Bir paragraf yazı yazmanıza gerek yok, müşterileriniz ilgilenirse daha fazla bilgi için web sitenizi ziyaret edebilirler.


6. Uyumsuz renk düzeni

Renkler, alışveriş yapanların tutumlarını ve duygusal tepkilerini büyük ölçüde etkileme yeteneğine sahiptir. Reklamlarınız için bir renk şeması seçmeden önce, biraz araştırma yapın ve farklı renklerin ne tarz etkiler yaratabileceğini öğrenin.7. Sadece kendi sektörüne odaklanmak

Bu madde mantıksız gibi görünebilir, ama kesinlikle dikkate değerdir.

Reklamlar, müşterileri ürününüze veya markanıza çekmek içindir; işletmeniz için "hakkımızda" sayfası olmamalıdır. Alışveriş yapanlar sizinle ilgili "her şeyi öğrenmek istemez". Kısaca sizinle veya kuruluşunuzla ilgili bilgiler onlara "lazım değil". Bu biraz tuhaf görünebilir, ama ne yazık ki doğru. Alışveriş yapanlar veya hizmet arayışında olanlar, bir şeye ihtiyaç duydukları için alışveriş yaparlar. Bir problemleri veya eksikleri var ve ürününüz/hizmetiniz buna çözüm olabilir. Kitleniz açısından en acil ve "en önemli konu" sadece budur.

İşletmeniz hakkında bilgi vermeye çalışarak "işletmenizi satmayın". Bunun yerine, ürününüzün alışveriş yapanların sorunlarını nasıl çözebileceğine veya hizmetinizin sunduğu kaliteye odaklanın.


8. Yanlış yayın kaynağının seçilmesi

Hiç Cosmopolitan dergisinin sayfalarını karıştırıp da erkeklerin saç dökülmesi için krem gibi bir reklam gördünüz mü? Muhtemelen görmemişsinizdir ve göremezsiniz de. Çünkü Cosmopolitan gibi bir dergide böyle bir reklam yayınlamak, reklamveren için kesinlikle zaman ve para kaybı olacaktır.


9. Sadece bir reklam yayınlamak

Bu da en yaygın reklam hatalarından biridir. Bazı işletme sahipleri (veya reklamverenler) tek bir reklam verip ANINDA satışlarının fırlayacağını düşünüyor! Bunun işe yaramasını biz de isterdik, ancak maalesef reklam vermenin temel prensibi, belirli periyotlarda ve sürekli olarak verilmesidir. Sadece bir reklam vermek, çok fazla şeyi değiştirmeyecektir.

Bu konuda anahtar tekrar "üç" tür. Bir müşteri ürününüzü en az üç kez gördüğünde, aşinalık oluşup ilgilenmeye ve satın almayı düşünmeye başlar. Bu, üç kere reklam verdikten sonra reklamı durdurmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Markanızın her zaman akıllarda kalmasını sağlamak, marka sadakati oluşturmak ve müşterilerin daha fazla geri gelmesini sağlamak için reklam her zaman gereklidir. Bunu, kendini kanıtlamış büyük markaların hala farklı platformlarda reklam vermelerinden ve sponsorluklar yapmalarından da görebilirsiniz. Örneğin Coca Cola'yı ele alalım. Gezegendeki en büyük, en iyi tanınmış şirketlerden biri olmasına rağmen, Coca Cola düzenli olarak reklam yayınlamaya devam ediyor.


10. Güncel olmayan web sitesi

İlk başta, web siteniz reklamlarınızla doğrudan alakalı görünmeyebilir, ancak aralarında kesinlikle büyük bir ilişki vardır.

Bir reklamı tasarlarken, muhtemelen web sitenize bir link vermeniz gerekecektir. Alışveriş yapacak olanların, ürününüzü gördükten sonra kolayca satın alabilmelerini istersiniz, değil mi? Bundan hiç şüphemiz yok. Ancak, alışveriş yapacak bir kullanıcı reklamınızı gördükten sonra web sitenize girer ve güncelliğini yitirmiş, SSL güvenlik sertifikası olmayan, menü yapısı zor, anlaşılması güç bir dizayn-resim-ürün karmasıyla karşılaşırsa, bu müşteriye satış yapmanız çok zor olacaktır. Dünyanın en güzel reklamını tasarlamış olmanız hiç önemli değil. Bir müşteri web sitenize girdiğinde satın alma işlemini nasıl yapacağını anlayamazsa, sayfaların yüklenmesi için normalden uzun bir süre beklemesi gerekir veya web sitenizin tasarımını beğenmezse... Üzgünüm ama emekleriniz çöpe gitti ve müşterinizi kaybettiniz..

Araştırmalar, tüketicilerin yüzde 93'ünün bir web sitesinin görsel görünümünü, satın alma işlemi yapıp yapmadıklarına dair önemli bir karar verme unsuru olarak gördüklerini göstermiştir. Kullanıcıların yüzde 42'si bir siteye dair genel fikirlerini yalnızca sitenin tasarımına dayandırıyor; ve alışveriş yapanların yüzde 52'si sitenin genel estetik ve tasarımını beğenmediği için geri dönmemek üzere terk ediyor. Reklamları tasarlayıp yayına almaya zaman ve para harcamadan önce, web sitenizin fazladan ziyaretçi trafiğine hazır olduğundan emin olmanızda fayda var.


Böylece en yaygın reklam hatalarını öğrenmiş olduk, bu maddelerin tam tersini yaparak harika reklamlar oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait