GDPR
Bütçenize En Uygun Reklam Stratejisini Nasıl Belirlersiniz?

Bütçenize En Uygun Reklam Stratejisini Nasıl Belirlersiniz?

Advertising / 2 December 2018 / 5 dk. / Sesli Makale

Muhteşem ürünler ve göz kamaştırıcı tasarımlar, başarılı bir e-ticaret işletmesi için ön koşuldur. Ancak potansiyel müşterileri web sitenize getirme ve satışa çevirme açısından bir garanti değillerdir. Etkili reklamların devreye girdiği nokta tam da burasıdır. Reklam konusunda ne düşündüğünüzden bağımsız olarak, kapsamlı bir reklam kampanyasının oluşturulması için büyük bir bütçe zorunlu değildir. Sadece bilgiye dayalı stratejiler ve bazı mantıklı planlamalar gerektirir.

Pazarlama ve reklamcılık girişimleriniz için bütçe planlaması yaparken, deste deste paralarınızı harcamadan önce reklamdan alacağınız etkiyi ve dönüşümü en üst düzeye çıkarmak için akılda bulundurulması gereken bazı genel kurallardan bahsedeceğiz.

İdeal Müşteri Kitlenizi Tanımlayın

En muhteşem reklam kampanyaları bile hedef müşterilerinize ulaşamıyorsa satış açısından bir anlam ifade etmeyecektir. Reklam harcamaları veya reklam kanalları ile ilgili herhangi bir karar vermeden önce, hedef müşteri kitlenizi düşünün. Pinterest veya Facebook'u kullanma olasılıkları daha mı yüksektir? E-mail adreslerine gidecek bir mail kampanyasına daha çok mu ilgi gösterirler? Yoksa uzun uzadıya yazılmış metinleri veya belgeleri okumayı mı severler? Belki de video izlemekten ve bu şekilde araştırma yapmaktan hoşlanıyorlardır? Hedef müşterilerinizin alışkanlıklarını size ifşa eden daha fazla ayrıntı edinirseniz, pazarlama bütçenize ne kadar ayırmanız gerektiğini ve reklam bütçenizi nasıl optimize edeceğinizi de o kadar sağlıklı belirlersiniz.


Reklamlarınızı Günün Saatlerine Göre Uyarlayın

Sosyal medya ve reklam stratejisinin temellerinden bir diğeri de reklamlarınızı platforma göre özelleştirmektir. Bu sayede, örneğin Twitter'da yayınladığınız kampanyalar Facebook'ta oluşturduğunuz kampanayalarla aynı görünmeyecektir. Daha akıllıca yöntem ise, kampanyaları günün saatlerine göre özelleştirmektir.

Örneğin ev eşyaları satan bir e-ticaret sitesi için, sabah reklamlarında kahve fincanları ve masa üstü gereçleri gibi şeyler gösterilebilir. Cuma öğleden sonra reklamlarında ise bulunduğu bölge ile alakalı olacak şekilde hamaklar veya tatil gereçleri gösterilebilir. Potansiyel müşterilerinizin düşüncelerini ve hangi tür ürünleri ne zaman arayacaklarını anlamak, hangi platformda reklam verirseniz verin geri dönüşlerinizi ve karlılığınızı önemli ölçüde artıracaktır.

Reklamlarınızı Cazipleştirin, Onları "Tatlandırın"

Potansiyel müşterileriniz sürekli olarak reklamlara "maruz kalmaktadırlar". Bu karmaşada avantaj elde etmenin bir yolu ise, reklamlarınızda indirim kodu veya ücretsiz gönderim gibi bir promosyon sunmaktır. Reklamda yeterli yer varsa, müşteride aciliyet hissi yaratmaya ve görüntüleyenin reklamla etkileşimde bulunma olasılığını artırmasına yardımcı olmak için promosyon içerisine bir bitiş zamanı ("10 Şubat'a Kadar" gibi) eklemektir.


Fotoğraflara Önem Verin

Reklamlarınızda kullandığınız ürünlerinizin fotoğrafları kötü ise, bunların reklamını yapmak için para harcamak hem zaman hem de boş yere para kaybıdır. Yalnızca sınırlı sayıda ürün için mükemmel görünen reklamlar oluşturmak için zamanınız veya bütçeniz varsa, en yüksek kar sunabilecek olanlarını seçin. Bu taktik, reklam dönüşümünü ve kazanç miktarını bir üst düzeye çıkarır ve gelecekteki fotoğraf çekimlerini ve reklam kampanyalarını da finanse etmenize yardımcı olabilir.


Deneme Yanılma "Öcü" Değildir

Stratejiniz veya tahmin edebileceklerinizden öte, mağazanızın Google Ads reklamlarından mı, yoksa sponsorlu Twitter reklamlarından mı daha fazla müşteri kazanacağını bilmenin tek somut yolu her ikisini de denemektir. Scattershot yaklaşımı uygulamak ve her şeyi tek seferde denemek cazip görünebilir, ancak bunu yapmak yorucu olabilir ve sonuçları doğru şekilde elde edemeyebilirsiniz. Bunun yerine, hangi reklamların en yüksek etkileşimi, tıklama oranını ve toplam dönüşümleri oluşturduğunu dikkatle izleyerek iki veya üç platformda sınırlı sayıda reklam vererek test edin.

Belli bir platformda sadece bir kampanya üzerinden test yapmak, oluşturulan bir taktiğin çalışıp çalışmadığını doğru bir şekilde görmek için yeterli değildir. Bunun yerine, gün ve haftanın farklı zamanlarında yayınlayacağınız reklamlarla biraz farklı kitleleri hedefleyerek denemeler yapın. İstatistikleri incelemeye devam etmek ve stratejinizi daha da iyileştirmek için reklamlarınızdaki alakalı metrikleri yakından izleyin.


Uzun Vadeli Yatırım Getirisini Göz Önünde Bulundurun

Tıklama başına ödeme (CPC - Cost per Click) ve sosyal medya reklam kampanyaları gibi reklam kanalları, maliyetleri hızla arttırabilir. Bu yüzden, içerik pazarlamasını reklamların yerine, ek olarak araştırmak birçok çevrimiçi işletme için anlamlı hale gelmeye başlamıştır. İyi yazılmış bir blog makalesine yatırım yapmanın maliyeti yüksektir (özellikle de yazacak zamanınız yoksa ya da yazmak için girişimde bulunamıyorsanız). Fakat bu blog, müşterileri sitenize aylar ya da yıllar boyunca çekebilir ve bağlılıklarını ürettiğiniz içerik sayesinde kazanabilirsiniz.

Bu yüzden, reklamları pazarlama girişimleriyle karşılaştırmak için yatırım getirisini hesaplarken, çoğu içerik pazarlamasının uzun vadeli yapısını dikkate almanız gerekmektedir.


Sürekli Gözden Geçirmek Önemlidir

Kazandıran bir reklam stratejisi oluşturduğunuzda, benzer girişimleri çoğaltmak için daha fazla para ayırabilirsiniz. Ama bunun sonsuza kadar aynı şekilde devam edeceğini düşünüp otomatik pilota almayın. Doğrudan e-mail kampanyaları, işletmeniz için ilk altı ay boyunca başarılı bir şekilde size kazanç getirmiş olsa bile, bu her zaman aynı şekilde devam edeceği anlamına gelmez. Değerini kaybettikten sonra eski taktiklere yatırım yapmaya devam etmek reklam bütçenizi hızla tüketebilir. Bu nedenle açık fikirli olun ve gerektiğinde stratejinizi değiştirmekten çekinmeyin.

Bütçenize uygun, hedef kitlenizle birebir alakalı ve başarılı reklam kampanyaları oluşturmak için profesyonel reklam yönetimi desteği de alabilirsiniz. Bu konuda Dermedya A.Ş. olarak tecrübeli ekibimiz ve onaylı Google Partner lisansımızla reklamlarınızdan en yüksek verimi ve dönüşümü almanızı sağlayabiliriz. Hemen Proje İstek Formunu doldurun, en kısa sürede reklam kazançlarını artırmaya başlayalım!

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait