GDPR
Sosyal Medya Reklamları: Facebook

Sosyal Medya Reklamları: Facebook

Advertising / 8 December 2018 / 3 dk. / Sesli Makale

Facebook reklamcılık ipuçları ile ilgili birkaç önemli püf noktaları bulunmaktadır. Facebook üzerinde yapacağınız reklam çalışmalarından en iyi şekilde yararlanmak için bu önemli stratejileri göz önünde bulundurun.

Hedef Kitle Belirleme Denemeleri Yapın

Daha dar, spesifik bir kitle ile reklam yayınlamaya başlayın ve tek seferde bir ilgi alanı kategorisi ekleyerek yavaşça genişletin. Örneğin, "Kapadokya şarap turları" ile ilgilenen kitleyle başlayabilir ve birkaç hafta sonra "şarap tadımı", "yiyecek ve şarap" vb. şekilde genişletebilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizi genişletmenin sonuçlarınızı nasıl etkilediğine dair elinizde sağlam istatistikler oluşmuş olur.

Farklı alandaki bulunan gruplar için farklı reklamlar oluşturmak amacıyla kitle hedeflemeyi kullanabilirsiniz. Örneğin, mevcut müşterilerinize, sizi veya işletmenizi daha önce hiç duymamış kişilere gösterdiğiniz reklamlardan daha farklı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Yerel bir işletmeniz varsa, kitlenizi adres veya posta koduyla hedefleyebilirsiniz. Belirli bir şehir veya mahallenin size iyi dönüşüm sağlayacağına eminseniz, bu bölgeyi hedeflemek te mantıklı olacaktır.


Facebook Pixel'i Kullanın

Facebook pikselleri, Facebook reklam kampanyanız üzerinde büyük etkisi olabilecek küçük bir kod parçasıdır. Kodu web sitenize yerleştirdikten sonra, dönüşümleri izlemenize, web sitenizde bir ürünü görüntüleyen kullanıcılara yeniden pazarlama yapmanıza ve benzer kitleler oluşturmanıza olanak tanır.

Henüz Facebook Pixel ile uygulayabileceğiniz daha gelişmiş stratejiler için planınız olmasa bile, şimdiden bunun ayarlamasını yapmalısınız. Böylece, Facebook reklamlarınızı optimize etmeye başlamak için hazır olduğunuzda izleme ve yeniden pazarlama verilerine sahip olursunuz.

En Kaliteli Fotoğraflarınızı ve Videolarınızı Kullanın

Bulanık, kalitesiz veya piksellenmiş fotoğraflar, kesinlikle reklam kampanyanızın "başarısız olmasına" sebep olacaktır. Ya da midenizin bulanmasına sebep olan "aşırı hareketli" videolar. Elbette kelimeleriniz önemlidir, ancak görselleriniz öncelikle izleyicilerin dikkatini çekecek ve en iyi izlenimi yaratacak olanlar materyallerinizdir.

Bazı ücretsiz stok fotoğraf web siteleri, reklamlarınızda kullanmanız için yüksek kaliteli görseller bulmanıza yardımcı olabilir.

Bir ürün satıyorsanız, Facebook, ürünün sadece tümüyle kendi görüntüsü değil, ürününüzü kullanan ve ürünlerinizden yararlanan kişilerin fotoğraflarını da kullanmanızı önermektedir.


Her Şeyi Test Edin

Neyin işe yarayacağı ve Facebook reklamlarınızda nelerin olmayacağı konusunda varsayımlarda bulunmayın. Yeni bir şey denediğinizde veya kampanyalarınızda düzenleme yaptığınızda, önceki Facebook reklamlarınızla kıyaslamanız ve bunları da test etmeniz gerekir. Böylece, sizin için önemli olan istatistiklerde gelişmeler olup olmadığını görebilirsiniz.

Facebook reklamları için "en iyi uygulama yöntemleri" sürekli değişiyor. Ancak yalnızca belirli kitleniz için neyin işe yaradığını yaptığınız testler aracılığıyla siz zaten öğrenmiş oluyorsunuz. Ve bu bilgiyi güncel tutmanın tek yolu da sürekli test etmek.


Kampanya Performansını İzleyin ve Optimize Edin

Kampanyalarınızın Facebook Ads Manager istatistik tablosunda nasıl performans gösterdiğini yakından izleyin. Bir kampanyanızın performansı düşükse, bütçeyi ondan alıp daha çok performans gösteren başka bir kampanyaya verin.

Yeni başlıyorsanız, küçük kitleler ve bütçelerle birkaç reklam yayınlamak mantıklı olabilir. Neyin en çok işe yaradığını belirledikten sonra performansı yüksek olan reklamı birincil kampanyanız olarak kullanın.

Pazarlamacılar, reklam ajansları, küçük ve orta ölçekli işletmeler için AdEspresso, reklamları hızlı ve kompleks olmayan bir şekilde oluşturmayı, yönetmeyi ve optimize etmeyi sağlar.


Eğer Facebook üzerinden yüksek bütçe ile reklam vermeyi planlıyorsanız, bir sosyal medya danışmanı veya sosyal medya yönetimi hizmeti sunan şirket ile de çalışmayı düşünebilirsiniz. Sosyal Medya Hizmetlerimiz sayfasından sunduğumuz hizmetleri detaylı olarak inceleyebilir, veya hemen Proje İstek Formunu doldurarak, en kısa sürede sponsorlu reklamlarınızı oluşturmak için bize danışabilirsiniz.

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait