GDPR
Sosyal Medya Reklamları: YouTube

Sosyal Medya Reklamları: YouTube

Advertising / 6 December 2018 / 5 dk. / Sesli Makale

Başarılı bir reklam kampanyasının en önemli adımlarından biri, çalışmalarınızı birkaç özel kampanya ile birden fazla kanalda yürütmektir. YouTube reklamcılığı, dijital pazarlama alanında güçlü ve rekabetçi bir platformdur. Bu sayede işletmenizi rakiplerinizden ayırarak bir sonraki seviyeye taşıyabilir.

YouTube reklamlarının en cazip özelliklerinden biri ise son derece etkili ve reklam bütçesinin karşılığını verebiliyor olmasıdır.

Peki, YouTube'da reklam ücretleri ne kadar tutuyor? Birkaç temel faktöre bağlı olarak, genellikle video görüntülenmesi başına yaklaşık iki-üç liradan az ödeyerek istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

YouTube reklamlarının gerçek maliyetini ve YouTube reklam bütçenize hangi faktörlerin etki edeceğini anlayabilmemiz için konuyu biraz daha detaylandıralım.

İlk Olarak: Neden YouTube Reklamı Vermelisiniz?

Zihnimizde örnek bir durum canlandıralım: Pazarlama bütçenizi belirlemeye çalışıyorsunuz. Yöneticiniz (veya işletme yöneticisi olarak siz) bu yıl rakiplerinizden sıyrılarak ciddi anlamda online platformlarda ve sosyal medya üzerinde yer almak istiyorsunuz. Zaten tıklama başına ödeme (PPC) tarzı reklam kampanyalarınızı ve standart formatlardaki reklamlara yatırım planınızı oluşturdunuz. T.V. reklamları için de ayırabileceğiniz bütçeniz var, ancak YouTube'un gençler üzerinde daha çok etkisi olabileceğini duydunuz veya öğrendiniz.

Ya da alternatif bir durum: Küçük bir işletmeniz var. Yerel müşterilerinize kendinizi duyurmak ve hizmetleriniz hakkında bilgi vermek için ayırabileceğiniz minimum bütçeyi, yaratıcı bir şekilde kullanmanın bir yolunu arıyorsunuz. Birçok reklam türünü bu tarz bir yaklaşımla ne yazık ki karşılayamazsınız.

Bu senaryoların her ikisine de yanıt: Sosyal medya reklamcılığı, özellikle de YouTube reklamları size çare olabilir.


Neden Özellikle YouTube Reklamı?

Bu makalenin başlığını okumak için harcadığınız süre içinde yaklaşık 5 saatlik video YouTube'a yüklendi bile.. Her beş saniyede bir yaklaşık 25 saatlik video, her dakika ise yaklaşık 400 saatlik video yükleniyor.

Kullanıcı sayısı 1,9 milyar ve sürekli artıyor. Her gün bu 1,9 milyar insanın kaç video izlediğini tahmin edebilir misiniz?

Yaklaşık beş milyar.

Tekrar etmekte fayda var, günde yaklaşık beş milyar video izleyen 1,9 milyardan fazla insanın olduğu bir platforma bu sayede erişebilir ve reklamınızı izleyecek olan kişileri teknik olarak cımbızla seçebilirsiniz.

Eğer YouTube için, potansiyel müşterilerinizin bulunduğu yer olma olasılığından şüpheniz varsa şunu bir düşünün: Video izlemek için milyonlarca insan zaten YouTube'a akın ediyor. Bu açıdan baktığınızda, bu insanlar reklamınızı diğer dijital platformlara göre izleme olasılığı daha fazla olan kişilerdir.

YouTube Reklam Maliyetleri Nasıl Hesaplanır?

YouTube reklamcılığı ile video görüntüleme başına ödeme yaparsınız. Peki, YouTube'da reklamların ücretleri ne kadar? Video kalitesine, kitle hedeflemelerinize ve genel hedefinize bağlı olarak, tipik bir video reklamı, görüntüleme başına 0,50 TL ile 3 TL arasında maliyet oluşturur.

Bu duruma göre, reklam kampanyanız 0,50 TL'lik bir video görüntüleme-maliyet oranına sahip olursa, video reklamınızı izleyen her 10.000 kişi için 5.000 TL ödemeniz gerektiği ortaya çıkıyor.


Video Kalitesinin Önemi

En iyi hedefleme yöntemine ve çok büyük bir reklam bütçesine sahip olabilirsiniz. Ancak video reklamınız mazide kalmış bir dijital fotoğraf makinesiyle bir minibüsün arkasında oturan amcanız tarafından sallantılı bir şekilde çekilmiş gibi görünüyorsa, bu reklamın size hiçbir getirisi olmayacaktır. YouTube reklamlarınızın maliyetini düşürmek istiyorsanız kaliteli videolar kullanarak reklamlarınızı oluşturmanız gerekir. Ayrıca bu konu, sadece üretimle de alakalı değildir. Bir kayıt stüdyosuna çokça para ödeyebilirsiniz fakat yine de reklam içeriğinizin de kaliteli olması gereklidir.

Başarılı bir reklam kampanyası yapabilmek için yalnızca pro-prodüksiyon değil, aynı zamanda yaratıcı hikaye anlatım becerilerine de ihtiyacınız var. Bu anlatım işi size pek de tanıdık gelmiyorsa, bir YouTube reklamvereni veya profesyonel bir işletme ile çalışmanızı şiddetle öneririm. Bu yatırım, emin olabilirsiniz ki reklam kampanyanız süresince ve tamamlandığında karşılığını verecektir.


YouTube Reklamları İçin Hedefleme Seçenekleri

YouTube'da seçebileceğiniz, reklam hedefleme yöntemlerinden birkaçı:

  • Demografik Gruplar (Demographic groups) - yaş, cinsiyet, gelir veya ebeveynlik durumu.
  • İlgi Alanları (Interests) - Belirli konularla ilgilenen kullanıcı kitleleri. Buna, daha detaylı eğilimler ve paltformdaki kitleler de dahildir.
  • Video Yeniden Pazarlama (Video remarketing) - Görüntüleyenlere videolarınızla geçmişteki etkileşimlere göre ulaşın.
  • Yerleşimler (Placements) - Reklamlarınızı belirli kanallarda, videolarda, uygulamalarda, veya web sitelerine yerleştirerek gösterebilirsiniz.
  • Konular (Topics) - Videolarınızı YouTube'daki belirli konulara göre hedefleyebilirsiniz.
  • Anahtar Kelimeler (Keywords) - YouTube reklamlarınızı, bir YouTube videosu ile ilgili kelime veya kelime gruplarına göre gösterebilirsiniz. Bu hedefleme seçeneği, reklam biçiminize göre değişmektedir.

Daha fazla yöntem seçmek, kitlenizi daraltıp daha da spesifik oluşturmak, kampanyanıza bağlı olarak hem yararlı hem de zararlı olabilir. Yanlış hedeflenmiş bir kitle, reklamla alakasız olmaları nedeniyle maliyetleri artıracaktır. Bu yüzden elde etmeyi istediğiniz sonuçları alabilmeniz için hedeflemeyi doğru belirlemeniz son derece önemlidir.

YouTube reklamcılık maliyetinin başka bir parçası ise reklam biçimleridir. Seçebileceğiniz birkaç farklı reklam biçimi vardır:

Farklı reklam biçimleri genellikle farklı tutarda maliyet oluşturur. Görüntülü reklamların maliyeti daha yüksek ve arama reklamları daha düşük maliyetlidir.


Düşük Maliyetli Reklamlar İçin Profesyonel YouTube Reklam Ajanslarını Tercih Edin

YouTube'dan reklamlar ile kazanç sağlamak için yapılması gereken işlemler biraz fazla, biliyoruz. Bu nedenle, işletme sahiplerini YouTube reklam kampanyaları ve yönetimleri için nitelikli bir reklam yönetim uzmanı ile çalışmaya teşvik ediyoruz. YouTube ile kazanmaya başlamak için hemen bize ulaşın!

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait