GDPR
Google Reklamları: En Sık Yapılan 6 Hata ve Çözüm Önerileri

Google Reklamları: En Sık Yapılan 6 Hata ve Çözüm Önerileri

Advertising / 22 November 2018 / 5 dk. / Sesli Makale

Google Reklamları, çok sayıda ziyaretçiyi (potansiyel müşterileri) web sitenize kolayca getirmenin en hızlı yollarından biridir. Ancak, kampanyanızı doğru bir şekilde ayarlamadıysanız veya farkında olmadığınız reklam hatalarınız varsa bu masraflı bir iş olabilir. Zaman içerisinde, kendi kampanyalarını yürütmeye çalışan farklı müşterilerimizde benzer hataların tekrarlandığını fark ettik bu hataları sizler için derledik.

Google reklamları verirken en sık yapılan hatalar makalemizi henüz okumadıysanız, bu makaleyi okumaya başlamadan önce okumanızı öneririz.


1. Anahtar kelime eşleştirmelerini yanlış ayarlamak

Bu, Google reklamlarındaki en sık karşılaşılan yanlışlıktır ve kullanıcıların anahtar kelimeler için doğru olan "geniş eşleme", "sıralı eşleme" veya "tam eşleme" kuralını kullanmaması ile alakalıdır. Anahtar kelime eşlemesinin, Google reklamları tarafından belirlenen özelliklere göre nasıl çalıştığına kısaca değinelim.

Geniş eşlemeyi (Broad match) kullanır ve reklamı "site oluşturma" şeklinde yayınlarsanız, bu kelimeleri Google Arama'da yazan herkes reklamınızı görür, tıklayabilir ve tıklamalar ücretlendirilir.

Aynı kelime için ifade eşleşmesini (Phrase match) seçerseniz, reklamınız aramada "site oluşturma" yazan kişilere gösterilir, ancak "en iyi site tasarımı" yazan kişilere gösterilmez.

Tam Eşleme (Exact Match) söz konusu olduğunda, reklam yalnızca bu kelimeleri tam olarak şu sırayla yazan kişilere gösterilir: [site oluşturma].


2. Negatif kelimeler kullanmamak

Google Reklamlarda, ziyaretçi kitlenizin ilgisini çekmediğini düşündüğünüz kelimeleri yazarken, kullanıcıların reklamlarınızı görmemesi için "negatif kelimeler" özelliği bulunmaktadır.

Örneğin: "satılık araba" kelimelerine reklam vermek istiyorsunuz, ancak reklamınızın "sahibinden satılık araba" şeklinde arayan kullanıcılar için gösterilmesini istemiyorsunuz. "Sahibinden" kelimesini negatif kelimelere eklemeniz yeterlidir ve bu kullanıcılar artık reklamınızı görmeyecektir.

Ayrıca, negatif kelimelerinizi kampanya düzeyinde veya reklam grubu düzeyinde ekleyebilirsiniz.


3. Yaratıcılığını istatistiklerden önceye koymak!

Tüm insanların beğenebileceği, en iyi, en güzel ve ilgi çekici reklam görsellerinden birini hazırlamaya uğraşmayın. Neden mi? çünkü, tek başına bu reklamın gerçek anlamda verdiği sunucu ölçemezsiniz.

Basitçe anlatmak gerekirse, diğer reklamlarla karşılaştırmanız pek de mümkün olmayacaktır. En az iki, üç veya dört farklı reklam tasarımı hazırlayın. Reklamları yayınlayın ve istatistikleri incelemek için bekleyin.

Belki de en iyi Google Reklamlarını içeren tasarımlar yapmışsınızdır, ancak beklentilerinizin aksine çok çok iyi sonuçlar vermediğini gördüğünüz bir reklam çalışmasına rastladığınızda şaşırmayın.

Gerçek istatistikleri ön planda tutun. Her zaman reklamlarınızı test edin. Performansı düşük bir reklam gördüğünüzde, yayından kaldırın ve yeni bir tane oluşturun.


4. Yaşam Boyu Değer (Lifetime Value)'yi göz önünde bulundurmak

Yaşam Boyu Değeri, müşterilerinizin sizinle çalıştığı süre boyunca size olan kazancın değeridir ve bu değer, bir ürün veya hizmetiniz için size yaptıkları ödeme tutarı ile ölçülür.

Müşterilerinizin size ayda 200 TL ödediği ve sizinle çalıştıkları ortalama sürenin 6 ay olduğu bir hizmet sunuyorsanız, hizmetin Yaşam Boyu Değeri 1,200 TL dir.

Yani bu örnekte, bir müşterinin sizinle çalıştığı zaman için Yaşam Boyu Değerinin 1200 TL olduğunu görüyoruz.

Bir müşteriyi kazanmak için bu miktardan daha az reklam yatırımı ve harcaması yaptığınız sürece her şey yolunda diyebiliriz. Ancak tek bir müşteriye ulaşmak için reklamlara daha fazla harcarsanız, bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir.


5. Rakiplerini tanımamak

Reklam verdiğiniz kelimelerdeki rekabeti ve rekabetçilerinizi, hangi kelimeleri kullandıklarını, sitelerinin nasıl göründüğünü, açılış sayfalarının nasıl göründüğünü kesinlikle bilmeniz gerekir.

Kendinizi reklam yayınlamayı planladığınız kelimelerde arama yapan, potansiyel müşterinizin yerine koyarak rakiplerinizin websitelerini inceleyin.

Sitelerinde bir hizmet veya ürün siparişi vermek sizinkine göre daha mı kolay? Rakiplerinizin sitelerinde iletişim kurmak sizin websitenize göre daha mı kolay? Rakiplerinizi her açıdan inceleyin!


6. Google reklamlarından çok fazla beklentiye girmek

Şirketler, kuruluşlar ve şahıslar sık sık reklam için bütçe ayırırlar, bir ay boyunca reklam yaparlar ve eğer işleri derhal gelişmezse reklam vermeyi durdururlar.

Ne yazık ki şirketin kullanışsız veya vasat bir websiteye sahip olması, ziyaretçilerin sitede kaybolması ve aradığını bulamaması, sipariş formunun çalışmaması, iletişim formunun çalıştığı, fakat kimsenin e-postalara cevap vermediği durumlar oluyor.

İlk ay reklam verdikten sonra, Google reklamlarının yeni müşteriler veya siparişler getirmeden bütçe harcadığını düşünen şirket, Google reklamlarının faydalı olmadığını düşünüp reklam vermekten vazgeçebiliyor.

Bu kesinlikle yanlış...

Şunu unutmayın, Google reklamları sizin yerinize kazanç sağlamaz! Google reklamları, reklamınızı ayarladığınız şekilde yayınlanır ve başka bir şey beklemek de yanlıştır.

Mantıklı ve dikkat çekici reklam görselleri oluşturup, uygun şekilde kısa açıklamalarla zenginleştirerek potansiyel müşterilerinizden en yüksek geri dönüşü alabilirsiniz.Reklam çalışmalarınız için profesyonel hizmet sunan bir reklam ajansı ile çalışmak, hem bütçenizi koruyacak hem de reklamlarınızdan aldığınız geri dönüşü maksimum seviyeye çıkaracaktır. Sadece makaledeki bilgilerle yetinmeyip hemen bizi arayın, proje danışmanlarımızdan reklam yönetiminiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait