GDPR
Omni-Channel Pazarlama ve Gelirinizi Artırma Yolları

Omni-Channel Pazarlama ve Gelirinizi Artırma Yolları

Advertising / 29 November 2018 / 4 dk. / Sesli Makale

Doğru şekilde yapılan çok kanallı pazarlama (omni-channel marketing), işinize ve işletme gelirlerinize önemli miktarlarda fayda sağlayabilir.

Omni-channel pazarlama uygulamasının en önemli faydalarından biri, birden çok platformda müşterileriniz için akılda kalıcı ve tutarlı bir deneyim oluşturabilmesidir. Hemen öğrenmek ve uygulamaya başlamak için kesinlikle geçerli bir sebep!

Başarılı çok kanallı pazarlama, markanızın müşterilere nasıl yansıdığına bağlı kalmaksızın, markanın her zaman "sizin markanız" olarak tanınmasını sağlamasına bağlıdır. Bu tür bir aşinalık, müşterilerde marka sadakati oluşturmak ve potansiyel müşteri kitleniz için de marka bilinirliği yaratmak adına muhteşem bir yöntemdir.

Burada bahsedeceğimiz ipuçları ve üzerinde duracağımız konular, omni-channel pazarlama stratejisini uygulayabilmenize ve bu stratejiden en iyi şekilde faydalanmanıza yardımcı olacak "üç esas" üzerine yoğunlaşacaktır.

Omni-Channel Pazarlama ve 3 Temel Faydası

1. Daha İyi Müşteri Deneyimi ve Artan Müşteri Sadakati

Omni-channel pazarlama, tüm müşterileriniz için birden fazla hizmet noktasında ve platformda tutarlı bir pazarlama deneyimi anlamına gelmektedir. Müşteriler, basılı yayınlar ve reklamlar, dijital reklamlar, radyo ve TV reklamları, sosyal medya, web sitesi ve e-ticaret platformları aracılığıyla bir marka ile karşılaşabilirler. Ayrıca, açık bir gerçektir ki müşterileriniz web sitenizi masaüstü bilgisayarları, akıllı telefonları veya tabletleri aracılığıyla da ziyaret edebilirler. Her platformda farklı deneyimler yaşayacaklar fakat aynı markanın da bilincinde olacaklardır.

Çok kanallı pazarlama, bireyler veya belirli kitlelere verilecek mesajları kişiselleştirme fırsatı da sunmaktadır. Bu kişiselleştirme imkanı sayesinde, daha iyi müşteri deneyimleri, daha iyi dönüşümler ve sürekli artan bir müşteri sadakati oluşacaktır. Bunların tümü de zamanla artan işletme geliri anlamına gelmektedir.


2. Daha Geniş ve Bütünlüklü Marka Bilinirliği

Omni-channel pazarlama stratejisi, müşterilerinizin herhangi bir yerde markanızla her karşılaştıklarında, tutarlı ve kesintisiz bir deneyim yaşayacakları anlamına gelir. Örneğin, müşterilerinize mobil cihazlarında kişiselleştirilmiş, kendileri özel hissi veren bir uygulama deneyimi sunuyorsanız, benzer özellikleri masaüstü bilgisayar kullanırlarken de sunmanız gerekecektir.

Başarılı çok kanallı pazarlama stratejileri, hedef kitlenizde daha fazla marka bilinirliği sağlar. Eğer bir ticarette veya tanıtımda ilk önce markanız tanıtılıyor ve pazarlanıyorsa, müşteriler markanızın ismine, ürün veya hizmetlerinize en azından bir aşinalık duyacaklardır. Bu da size rekabet ortamında önemli bir avantaj sağlamaya yardımcı olabilir.

Omni-channel pazarlamanın en güçlü faydalarından biri, web sitenizi ziyaret ettikten sonra müşterilerinizin Facebook haber akışlarına bir reklam yerleştirmenize veya müşteriniz web sitenizden herhangi bir satın alma işlemini tamamladıktan hemen sonra alışveriş sepetlerine "önerilen" veya "benzer" ürünleri yerleştirebilmenizdir. Bu tarz kişiselleştirilmiş bir pazarlama yöntemi, müşterilerinize daha önceki davranışlarını hatırlatmaya yardımcı olabilir ve bunları size dönüşümle sonuçlandırır, bu da tamamlanmış bir satış veya hizmet demektir.


3. Daha Sağlklı Sektör Analizi

Bir şirket Omni-channel pazarlama stratejisini oluşturduğunda, otomatik olarak verileri toplayabilecek çeşitli kaynaklara da sahip olur. Müşterilerin "hassas noktalarını" anlamak, bir işletmenin müşteri süreç deneyimlerini anlamasına ve daha iyi pazarlama hizmetleri ve deneyimleri oluşturmasına yardımcı olur.


Omni-Channel İle Gelir ve Marka Bilinirliğini Artırma İpuçları

Ulaştığınız Kanalları Genişletmeye Devam Edin

Belki de şimdiye kadar e-mail reklamcılığı, sosyal medya reklamları, T.V. ve radyo reklamları yöntemlerinden birini veya birkaçını kullandınız. Bu markanızın omni-channel stratejisini zaten düşünmüş olabileceğinizi gösterir. Aynı zamanda bu adımlar, potansiyel müşterilerinizin nerede olduklarını öğrenmek ve onlara ulaşmak için harika bir başlangıçtır. Ancak daha kapsamlı olabilecek diğer kanalları da düşünmelisiniz.

Bu kanallardan biri canlı video veya anlık etkinlikler olabilir. Instagram ve Facebook gibi sosyal kanallarda canlı video entegrasyonu ve sunumu, işletmeler için büyük bir değere sahiptir ve müşterilerle bağlantı kurmanın etkili yöntemlerindendir.


Tutarlılık.. Her Çalışmanın Vazgeçilmez Unsuru

Sektörünüzle ilişkili yeni kanallarda marka bilinirliği oluşturmaya başladığınızda, aynı zamanda sizin için aktif olarak çalışmakta olan kanallara da yeterli eforu sarf ettiğinizden emin olmalısınız. Video veya reklam filmi çekmeye çalışırken, çok fazla trafik alan iyi bir blog kanalınız varsa ona da yeterli zamanı ayırmaktan geri durmayın.

Pazarlamanın en önemli unsurlarından biri tutarlılıktır. Markanız hem tutarlı hem de değerli görünmemeye başlarsa, müşterilerle bağlantı kuramaz ve yeni kitlelere de ulaşmakta zorlanırsınız. Tutarlı bir hizmet sunarak ve bunu sürdürerek, hedef kitleniz tarafından marka aşinalığı ve bilinirlik kazanmaya devam edersiniz.

Omni-Channel pazarlama, özellikle konu marka bilinirliği ve gelir artışı olduğunda, işletmenin büyümesi için iyi bir potansiyel ve fayda sağlamaktadır. Müşterileriniz için tutarlı bir marka oluşturduğunuzdan emin olmak, yaratıcılığınızı da doğru yerlere ve kanallara yönlendirmenize yardımcı olacaktır.

Her zaman için sadece markanıza inanan "marka elçilerini" gözlemleyin, çünkü her zaman onlar için değer üretmeye çalışacaksınız!

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait