GDPR
Website mi Daha Önemli, Mobil site mi?

Website mi Daha Önemli, Mobil site mi?

Web Technologies / 21 November 2018 / 4 dk. / Sesli Makale

Günümüzde çoğu insan, cep telefonlarına yapışık bir yaşam sürüyor. Bunun başlıca sebepleri arasında sosyal medya kullanımı ve etkileşimi gelmekte. Buna kanıt olarak ilk defa 2016 yılı sonunda mobil internet kullanımının masaüstü internet kullanımını geçmesini gösterebiliriz. Oran olarak bu istatistik, %51,2 mobil ve %48,7 masaüstü olmuştu. (Daha detaylı ve güncel istatistikler için de https://supplygem.com/internet-usage-statistics/ adresini incelemenizi tavsiye ederiz.)

Bunu göz önünde bulundurarak, işinizi ve websitenizi mobil dostu hale getirmek ve bunun için en iyi içerik türünü öğrenmek adına makalemizin detaylarını okumaya devam edin.

Web Sitenizi Mobil Uyumlu Yapmak için 10 Neden

Web sitenizin olması, bunun telefon ve tabletler için optimize edildiği anlamına gelmez. Fazladan tasarım çalışması gerektirse de, mobil uyumlu bir site yapmak için aşağıdaki 10 sebep buna değer:

  1. Google, mobil cihazlara uygun web sitelerini, mobil arama sonuçlarına uygun olmayanlara göre daha üst sıralarda göstermektedir. 2015'te gerçekleşen Google arama algoritması değişikliği, Google'ın mobil arama sonuçlarını görüntülemesini etkiledi. Mobil cihazlar için optimize edilmiş web siteleri, uygun olmayanlara göre daha üst sıralarda yer almaktadır.
  2. İnsanların büyük bir çoğunluğu, basit internet aramalarından konser bileti satın almaya ve çok daha fazlasına kadar her şeyi yapmak için mobil cihazları kullanıyor. Neden? Çünkü bu şekilde tüm işlemler hızlı ve kolay bir şekilde halledilmiş oluyor. Her sektördeki tüketiciler, aradıklarını hızlı bir şekilde bulmak ve almak istiyorlar. Mobil cihazlar için websiteniz optimize edilmediyse, müşterilerinize bu kanallardan hizmet sunamazsınız ve bu da sizin için büyük potansiyel kaybı demek.
  3. Sektörünüzdeki müşterileriniz ve takipçilerinizin gözünde güvenilirlik oluşturmanıza yardımcı olur. Mobil uyumlu bir web sitesiyle, mobil cihazlardan ziyaret eden herkes içeriklerinizi uygun bir şekilde inceleme imkanına sahip olacak ve bu da sizi bilgi, ürün ve hizmetleriniz için güvenilir bir kaynak olarak görmelerini sağlayacaktır.
  4. Mobil site, standart bir uygulama haline gelmektedir. Her geçen gün yayına alınan birçok web sitesi, mobil uyumlu olarak tasarlanmaktadır. Responsive web tasarımı, mobil optimizasyonu daha kolay ve herkes için erişilebilir hale getirdi ve bu da, mobil uyumlu websitelerin daha fazla kişi tarafından "beklenen özellik" olmasını teşvik etmektedir.
  5. Daha fazla müşteriye, daha hızlı ulaşabilirsiniz. Web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek, müşteri kilenizi otomatik olarak "mobil arama yapan herkes" olarak genişletecektir. Daha da iyisi, müşterileriniz sitenizi bulmak için tam URL'yi yazmaları gerekmeyecek - hızlı ve kolay bir şekilde arama yaparak bulabileceklerdir.
  6. Ziyaretçi sürelerinin uzun süreli olmasını sağlar. Bir müşteri (veya potansiyel bir müşteri), bilgi veya ürün aramak için sitenize girdiğinde, bu ziyaretin kısa sürede bitmesini istemezsiniz. Website istatistiklerinizde, ziyaretçilerinizin ortalama ziyaret süresinin yüksek olmasını istersiniz. Birçok kişi web'e erişmek için mobil cihazlar kullandığından dolayı, yalnızca mobil uyumlu bir web sitesi bu deneyimi sunmayı vaat edebilir. Mutlu müşteriler sitenize geri dönecek ve başkalarına ne kadar harika bir website olduğunu anlatacaktır. Mutsuz müşteriler ise tam tersini yapacaktır.
  7. Çünkü Google bunu yapmanızı istiyor. Google'ın bir şey yapmanızı tavsiye ettiğinde, Webmaster'lar bunu önemsemesi veya dikkate alması gerektiğini bilir. Çünkü Google tarafından sunulan öneriler çok fazla denemelerden ve testlerden geçmiş, milyonlarca insanın kullanım alışkanlıkları sonucunda oluşmuştur. Google, mobil uyumluluğun neden bu kadar önemli olduğunu açıklıyor: Öne sürdükleri bir numaralı neden, herkesin akıllı telefonlara sahip olduğu ve sürekli arama yapmak için telefonlarını kullandıkları olmuştur.
  8. Website tasarımınızı Responsive uyumlu yaptığınızda, web siteniz harika görünecek ve tüm cihazda beklendiği şekilde, işlevsel olarak çalışacak. Mobil optimizasyon söz konusu olduğunda işi şansa bırakmayın. Responsive tasarımla, web siteniz ziyaret eden kişinin sitenize erişmek için kullandığı mobil cihazlara uygun olarak oluşacak ve ne olursa olsun iyi görünmesini ve işlevsel görmesini sağlayacaktır.
  9. İtibarınıza katkı sağlar. Sadece net üzerinde çevrimiçi iken değil, aynı zamanda çevrimdışı iken de bunun faydalarını görürsünüz. İnsanlar kullanışlı gördükleri ve güzel bir deneyime sahip oldukları bir web sitesini ve domaini not edecekler veya yer imlerine kaydedecekler - aynı zamanda kötü bir deneyime sahip oldukları bir web sitesini de (yavaş açılma, işlevsel olmama vb.) aynı şekilde unutmayacaklardır.
  10. İşletmeniz modern ve teknoloji ile yakından ilgili olarak görülecektir. İnternet üzerindeki en faydalı, değerli ve benzersiz ürünlerden veya hizmetlerden bazılarını sunuyor olabilirsiniz. Ancak web sitenizin mobil uyumluluğu zayıfsa veya hiç yoksa, -ne yazık ki- bu durum insanları başka yerlerden veya websitelerinden benzer hizmetleri veya ürünleri almaya teşvik edecektir. Öte yandan, mobil uyumlu web siteleri çağdaş, modern ve kullanışlı olarak akıllı telefon kullanan herkesi ayağınıza kadar getirecek ve hizmet/ürün satış işlemlerinizde bir numaralı yardımcınız olacaktır.


Mobil uyumlu olmayan web siteleri, çok hızlı gelişen ve değişen dijital çağımızda gerilere düşmektedir. Zaman geçtikçe, daha fazla web sitesi mobil cihazlara uyumlu olarak ortaya çıkacak ve arama sonuçlarında mobil uyumsuz websiteler daha da aşağıda olmaya ve müşterilerinden bir o kadar da uzakta kalmaya başlayacaklardır.

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait