GDPR
Emlak İlan Siteleri: Dünyanın En Büyük Gayrimenkul Oyuncuları

Emlak İlan Siteleri: Dünyanın En Büyük Gayrimenkul Oyuncuları

Web Technologies / 11 December 2018 / 6 dk. / Sesli Makale

Günümüzde internet üzerinden hemen hemen istediğimiz her şeyi elde edebilmekteyiz. Örneğin iş bulma, kıyafetler, mobil cihazlar, evcil hayvanlar, kişisel hizmetler, motorlu taşıtlar ve hatta ağır ekipmanlar bile bulmak mümkündür. Dolayısıyla, emlak ve benzeri gayrimenkul mülklerin de online olarak alınıp satılması amacıyla emlak ilan sitelerinde listelenmesi bir sürpriz olmayacaktır.

Bu makalemizde;

  1. Emlak ilanlarını web siteler üzerinden yayınlamanın önemi ve avantajları,
  2. Dünyanın en büyük emlak ilan web sitelerini

ele alıyoruz.

1 - İnternet Üzerinden Emlak İlanları Yayınlama Mantığı

Yakın geçmişte ev veya mülk arayan kişiler, sadece iki farklı imkana sahiplerdi: Gazetelerin ilan sayfalarındaki ilan listelerine veya reklam yayınlarına göz gezdirmek ve kendileri için bir ev, apartman dairesi ya da bir arazi bulma konusunda doğrudan yardımcı olabilecek bir emlak acentesine gidip nitelikli gayrimenkul danışmanının yardımına başvurmaktaydılar.

İnternet üzerinde yayınlanan emlak ilanlarının son yıllarda daha aktif hale gelmesi, daha fazla sayıda insanın çeşitli nedenlerden dolayı gayrimenkul işlemlerini online olarak tercih etmesini sağlamıştır.

  • İnternet üzerindeki emlak ilan web siteleri; bir mülkün, satıcıların veya kiracıların ilanlarını listeleyebilmeleri için ucuz bir yol sunmaktadır. Aslında, birçok emlak ilan web sitesi bu hizmeti ücretsiz olarak veya uygun fiyatlı listeleme imkanları ile sunmaktadır. Öte yandan, satıcılar evlerini veya mülklerini yerel veya ülke çapında dağıtımda bulunan bir gazetede ilan olarak listelemek için ciddi bir tutar ödemek durumundadırlar.
  • İlan listeleme web siteleri ile bu işlemler hızlı ve kolaydır. Mülkünüzün emlak ilan web sitesinde listelenmesi kolay ve hızlıdır. Çünkü bu web sitelerinde genellikle yapmanız gereken tek şey bazı detayları doldurmak ve yayınlanacak emlak ilanı için fotoğraflarını yüklemektir. İlanlar bazı ilan web sitelerinde hemen yayınlanabilir veya kısa bir müddet için yönetim onayı bekleyebilir. Nihayetinde, ilanınızın yayınlanması için gazetede ilan sayfalarında yer açılmasını beklemek gibi bir zorunluluğunuz yoktur.
  • Satın almak veya kiralamak için bir mülk arayan kullanıcılar, yalnızca emlak ilanlarının "arama ve filtreleme" işlevlerini kullanarak aradıklarını kolayca ve rahatlıkla bulabilirler. Bu özellik kesinlikle size çok fazla zaman kazandıracaktır, çünkü sizi aradığınız şeyi bulana kadar alakasız ilan listelerinde kaybolmaktan kurtarır.
  • İlan siteleri daha hızlı iletişim kurulmasını sağlar. Potansiyel satıcılar ve alıcılar arasındaki iletişim, ilan web sitesi üzerinden yapıldığında çok daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Bir mülk, potansiyel alıcı tarafından tespit edildikten sonra hemen alıcı-satıcı iletişimi kurulabilir ve gerekli sorular yanıtlanıp satış aşamasına geçilebilir.
  • İlan siteleri daha çok yol ve daha fazla seçenek sunar. Satıcılar, gayrimenkul ilanlarını yayınlamak için gazeteleri kullanıyorlarsa, sattıkları mülkle ilgili ayrıntıların çok az ve sınırlı bir müktarını yayınlayabilmektedirler, çünkü daha fazla kelime ile daha yüksek bir ücret ödemek zorunda kalacaklardır. Bu, çoğu emlak ilan web siteleri için bir sınırlama değildir, çünkü birçoğu yüklenen gayrimenkulün 15 adete kadar fotoğrafının yüklenmesine de izin verir. Satıcı kişi, ilana koyduğu emlak veya gayrimenkul hakkında istediği kadar bilgi ekleyebilmektedir.
  • Emlak ilan siteleri ile "kesinlikle" daha geniş kitlelere ulaşırsınız. Online emlak ilan web sitelerinin, yerel yayın organlarından daha geniş bir kitleye erişimi vardır. Çünkü potansiyel alıcılar, sizin yerelinizdeki mülkleri aramak için ülke genelinde herhangi bir yerden arama yapıp ilanınıza ulaşabilirler.

2 - Dünya'nın En Büyük Gayrimenkul İlan Web Siteleri

Emlak ilanları giderek daha rekabetçi hale gelmektedir. Bu durumda her geçen gün daha fazla emlak ilan web sitesi yayına açılmakta, kendilerinin en iyi ve en güvenilir emlak ilan sitesi olduğunu iddia etmektedirler. Bugün dünya çapında saygınlığını kanıtlamış, en büyük ve en popüler emlak ilan sitelerine göz atalım.

Zillow (www.zillow.com)

Zillow, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan evler ve mülkler açısından en geniş veritabanına sahip olan, bugün itibariyle en büyük çevrimiçi emlak sitesidir. Günlük tekil ziyaretçisi 1.4 milyonu geçmektedir. Bu büyüme büyük ölçüde; 2009 yılında Yahoo! Emlak ile yaptığı partnerlik anlaşması, gayrimenkul alışveriş platformu olan "Buyfolio" yu satın alması, emlak ilanları yayınlama şirketi olan "HotPads" de dahil olmak üzere yaptığı önemli satın almalar sayesinde olmuştur.

Trulia (www.trulia.com)

Gayrimenkul sektörü, dinamik ve karmaşık bir pazardır ve Trulia, herkes için ev arama sürecini sadeleştirmek amacıyla yayına başlamıştır. 2004 yılında kuruluşundan bu yana, gayrimenkul profesyonelleri ve mülklerini satmak, mülk satın almak veya kiralık emlak ilanı vermek isteyen kişiler için en büyük online konut ve emlak web sitelerinden biri haline gelmiştir.

Yahoo! Homes (www.homes.yahoo.com)

"Yahoo! Real Estate" olarak da bilinen Yahoo! Homes, esasen emlak mülkleri ve gayrimenkuller için alışveriş hizmetleri sunan bir platformdur. Zillow tarafından da desteklenen Yahoo! Homes, ev satın almak, ev satmak, ev kiralamak ve hatta evini geliştirip tadilat yaptırmak isteyenler için de kendini online bir mağaza haline dönüştürmüştür.

Realtor.com (www.realtor.com)

Realtor.com, 1996 yılında piyasaya çıktığı günden bu yana rakiplerine kıyasla hızlı bir büyüme sergilemiş, emlak ilan web siteleri arasında da en büyük oyunculardan biri olduğunu kanıtlamıştır. ComScore, "2015'in ilk yarısında, en hızlı büyüyen online emlak ilan web sitesi" olarak Realtor.com'u belirlemiştir.

RedFin (www.redfin.com)

Şirket 2004 yılında kurulmuş olmasına rağmen, 2006 yılında ev satın alma ve satma hizmetlerini resmen başlatmış ve çoğunlukla konut türü gayrimenkullere odaklanmıştır. 2010 yılında Seattle 2.0 "En İyi Startup Ödülü" nü kazanmış ve 2012'de Business Insider tarafından "Digital 100: Dünyanın En Değerli Özel Teknoloji Şirketleri" arasında seçilmiştir.

Homes.com (www.homes.com)

Homes.com, gayrimenkul pazarlama ve medya hizmetlerinin yanı sıra itibar yönetimi, marka reklamcılığı ve potansiyel müşteri kazandırma gibi diğer çevrimiçi pazarlama hizmetleri de sunmaktadır. Başlangıçta (1993 yılında) "Homes and Land Publishing" tarzı bir web sitesi olarak hayata geçmiş olmasına rağmen zamanla bir emlak ilan web sitesi olarak geliştirilmiştir.


Siz de profesyonel ve güvenilir bir emlak ilan web sitesi sahibi olmak istiyorsanız, hemen Proje İstek Formu'muzu doldurarak, en kısa sürede web sitenizi oluşturmak için bize danışabilirsiniz.

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait