GDPR
İnternet Trafiği Beş Yıl İçinde Patlayacak. Peki Ya Sonrası?

İnternet Trafiği Beş Yıl İçinde Patlayacak. Peki Ya Sonrası?

Web Technologies / 3 December 2018 / 2 dk. / Sesli Makale

2022'ye kadar, küresel internet ağında İnternet'in 32 yıllık bugüne kadar yaşam süresinden daha fazla IP trafiği oluşturulacak.

Bu oldukça tuhaf görünen tahmin, network altyapısı konularında uzman olan Cisco tarafından, 2022 yılına kadar küresel nüfusun yüzde 60'ının internet kullanıcısı olacağını belirterek daha da genişlemekte. 28 milyardan fazla cihaz ve bu cihazlar arasındaki bağlantı çevrimiçi trafiği oluşturacak. Aynı zamanda video, tüm IP trafiğinin yüzde 82'sini oluşturacak.

Cisco Servis Sağlayıcı'nın kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdürü Jonathan Davidson bir açıklamasında; "İnternetin büyüklüğü ve karmaşıklığı, pek çok kişinin hayal dahi edemeyeceği şekilde büyümeye devam ediyor. 2005 yılında VNI Tahminleri'ne (Visual Networking Index) ilk başladığımızdan beri internet trafiği, IP ağına erişen daha fazla kişi, cihaz ve uygulama ile yüzde 36'lık bir Tümleşik Yıllık Büyüme Oranı (CAGR - Compound Annual Growth Rate) toplayarak 56 kat artmıştır."

Başka bir açıklamasında da; "Küresel hizmet sağlayıcılar, ağlarını daha iyi bir hale dönüştürmek ve trafiklerini daha stabil yönlendirmeye çalışırken, birinci sınıf deneyimler sunmaya odaklanıyorlar. Devam eden araştırmalarımız, müşterilerimizin başarılı olmasını sağlayacak olan teknoloji ve mimari geçişler hakkında değerli bilgiler kazanmamıza ve bunları paylaşmamıza yardımcı oluyor."

Cisco'nun görmeyi beklediği bir diğer önemli gelişme ise, 2017 yılında yüzde 34 olan makineden makineye bağlantıların, 2022 yılına kadar tüm cihazların ve bağlantıların yarısından fazlasını oluşturmasıdır. Bu oranın sayısal karşılığı ise, şuan akıllı hoparlörler, akıllı cihazlar ve diğer her şey için 6.1 milyar olan bağlantı sayısının 14.6 milyar'a kadar ulaşmasıdır.

Video trafiğinin 2022 yılına kadar dört kat artması bekleniyor. Online oyun trafiğinin ise, toplam IP trafiğinin yüzde dördünü temsil edecek şekilde dokuz kat artması bekleniyor. Sanal ve artırılmış gerçeklik trafiği de bir patlama yaşayacak ve 2017 yılında 0.33 exabyte/ay olan bu trafik, 4.02 exabyte/ay'a ulaşacak.

Cisco, trafikteki artışın yanı sıra ortalama küresel geniş bant bağlantı hızlarının 39.0 Mbps'den 75.4 Mbps'ye, yani neredeyse iki katına çıkmasını bekliyor. Ortalama Wi-Fi bağlantı hızları ise, 24.4 Mbps'den 54.0 Mbps'ye (yani iki katıntan fazla), ortalama mobil bağlantı hızları ise 8.7 Mbps'den 28.5 Mbps'ye yani (üç katından daha fazla) olacaktır.


Cisco'nun tahminlerini şirketin kendi web sitesinden daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait