GDPR
Instagram İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Instagram İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Social Media / 16 December 2018 / 2 dk. / Sesli Makale

Bu makale, Kurumsal Instagram Yönetimi makale serisinin 5. bölümüdür. Eğer 4. bölüm olan Başarılı Bir Instagram Profili Oluşturma İpuçları makalemizi okumadıysanız, öncelikle önceki makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Instagram'da her gün ortalama 95 milyondan fazla fotoğraf ve video paylaşılmaktadır. Peki, Instagram'da sizin paylaştığınız veya paylaşacağınız içerik türleri için, içerik stratejisi nasıl oluşturulmalıdır?

Paylaşımlar, Instagram'ın olmazsa olmaz parçalarıdır. Her gün yaklaşık olarak 300 milyondan fazla kişinin Instagram uygulamasını açmasının temel nedeni, günlük olarak bu platformda paylaşılan 95 milyon fotoğraf ve video içerikleridir. Ve içerik ile alakalı fikirler, sizin de stratejinizin temellerini oluşturmalıdır.

Peki, gönderilerinizin içeriği nelerden oluşmalıdır?

Paylaşımlarınızın görsel ve tasarımsal stilini düşünmeden önce, ortaya koyacağınız içerik türüyle ilgili net bir görüşe sahip olmak iyi bir başlangıç olacaktır.

Bazı markalar ürünlerine odaklanır. Örneğin, "Nike Running" genellikle eğitmenlerini ve koşu ekipmanlarını içeriklerinin odak noktasına yerleştirmektedir:

WeWork gibi diğer markalar ise kendi kitlelerine ve kültürlerine daha fazla odaklanmaktalar:

Instagram, kısa içerikli paylaşımlar için muazzam bir ortamdır. Ancak bu, uzun içerikli paylaşımlara sahip olan işletmeler için dezavantaj anlamına gelmez. Bazı işletmelerin takipçi kitleleri, başka kişilerin detaylı öykülerine oldukça olumlu tepki verebilmektedirler.

Stratejiniz söz konusu olduğunda, en iyi sonuç alacağınız en doğru veya en kesin bir kural yoktur. Kurallar işletmeden işletmeye göre değişebilir. Önemli olan, hem kitlenizle hem de hedeflerinizle uyumlu paylaşımları oluşturmaya odaklanmaktır. Bu, içerik modellerini tanımlamakla başlar.


İçerik Modelleri Oluşturmak

Herhangi bir sağlıklı içerik stratejisi, sağlam temellerle belirlenmiş içerik modelleri veya içerik temaları üzerine inşa edilmiştir.

Her işletme, -büyüklüğü, endüstrisi veya konumu ne olursa olsun- Instagram'da paylaşılacak zengin bir içerik potansiyeline sahiptir. İster çalışanlarınızın deneyimlerinden, ister kültür odaklı içerikten, isterse de ürün merkezli demolarınızdan olsun, videolarınız ve fotoğraflarınız için birçok fırsat ve değerli konu bulunmaktadır.

Bazı örnek içerik modelleri şunlardır (ancak bunlarla sınırlı değildir):

  • Sahne arkasındaki içerikler
  • Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler
  • Ürün tanıtımları / sunumları
  • Eğitime dayalı içerikler (örn: En başarılı sosyal medya ipuçları)
  • Kültür odaklı içerikler (şirketinizin sosyal taraflarını göstermek)
  • Eğlenceli / daha samimi içerikler
  • Müşteri hikayeleri
  • Ekibi tanıtmak
  • Ekip üyeleri tarafından devralınan sunumlar ve şovlar


Konu içerik temalarını tanımlamaya gelince, yapabileceğiniz şeylerden biri, bir not defteri almak ve aklınıza gelen fikirleri yazmaktır. Şirketiniz için bazı önemli değerlerden başlayarak, aklınıza gelen her şeyi not defterinize yazın. Bu notlardan, temel içerik modelleriniz için fikirleri oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait