GDPR
Instagram Hikayeleri (Stories) ve Etkili Kullanma İpuçları

Instagram Hikayeleri (Stories) ve Etkili Kullanma İpuçları

Social Media / 18 December 2018 / 1 dk. / Sesli Makale

Bu makale, Kurumsal Instagram Yönetimi makale serisinin 6. bölümüdür. Eğer 5. bölüm olan Instagram İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur? makalemizi okumadıysanız, öncelikle önceki makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Instagram, 2016 yılı ağustos ayında yeni bir içerik türünü kullanıma sundu: Instagram Hikayeleri (Stories). Instagram hikayeleri aracılığı ile kullanıcılar, 24 saat sonra kaybolan fotoğraf ve videolarını yayınlayabilmektedirler.

Instagram'da bir hikaye paylaşmak için, ekranın sol üst köşesinde bulunan "+" simgesine dokunmanız ya da sadece ekranı parmağınızla sola kaydırarak kamerayı aktifleştirmeniz yeterlidir.

Bir hikaye paylaştıktan sonra, hikayenizdeki her gönderinin kaç kez görüntülendiğini ve kimlerin görüntülediğini görebilirsiniz. Kendi hikayenizi izlerken, bu verilere ve her bir fotoğrafın ve videonun kim tarafından görüldüğünü incelemek için ekranı yukarı kaydırmanız yeterli.


Markalar Instagram Hikayeleri Nasıl Kullanıyor?

300 milyondan fazla kişi her gün Instagram Hikayeleri kullanıyor ve iş hikayeleri içeriğiyle büyük başarılar elde ediyor:

  • En çok görüntülenen hikayelerin %33'ü işletmelerden paylaşılıyor
  • 5 organik hikayeden 1 tanesi direk mesaj almaktadır

İşletmeler, Instagram Hikayeleri'ni pek çok amaç için kullanmaktadırlar. Aşağıdaki gibi, bunlar için birkaç örnek paylaşabiliriz.


1. İçeriği Tanıtmak

Shopify örneğini ele alalım. Blog platformu gibi diğer platformlarda oluşturdukları içerikler için müşteri bilinirliğini artırmak amacıyla Instagram Hikayeleri'ni kullanmaktadırlar.

2. Sahne Arkasını Göstermek

UFC ve Pencils of Promise, kendilerini takip edenlere işin mutfak kısmını göstermek için Instagram Hikayeleri kullanmaktadırlar.

3. Instagram Hesap İş Birlikleri

Instagram hesap iş birliği, bir başkasının Instagram hesabını geçici olarak devralma ve hesabın kitlesi ile içerik paylaşma işlemidir. Bu işlemde bir tanınmış kişi veya ünlünün hesabı üzerinden tanıtımı yapılacak olan işletmenin içerikleri, hesabın kitlesinin ilgi ve alaka durumları göz önünde bulundurularak paylaşım yapılmaktadır.

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait