GDPR
Instagram'da Etkili ve İlgi Çekici İçerik Planı Oluşturma

Instagram'da Etkili ve İlgi Çekici İçerik Planı Oluşturma

Social Media / 19 December 2018 / 4 dk. / Sesli Makale

Bu makale, Kurumsal Instagram Yönetimi makale serisinin 7. bölümüdür. Eğer 6. bölüm olan Instagram Hikayeleri (Stories) ve Etkili Kullanma İpuçları makalemizi okumadıysanız, öncelikle önceki makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Instagram için oluşturacağınız içerik planı, paylaşımlarınızın stilini ve estetik öğelerini tanımlamanıza ve bunları hedef kitlenize başarılı bir şekilde aktarmanıza yardımcı olmalıdır.


İçeriklerinizden Olağanüstü Sonuçlar Elde Edebilmeniz İçin En Önemli 7 Unsur

İçerik modellerinizi oluşturduktan sonra (en çok hangi modellerin işe yaradığını görmek için her zaman içerik modellerinizi test edebilir ve sürekli geliştirebilirsiniz), sıra tüm bunları bir içerik planına dönüştürmeye geldi. İçerik planı, paylaşımlarınızın stilini ve estetik unsurlarını tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Şimdi, Instagram "stil rehberinizi" nasıl oluşturacağınıza bir göz atalım.


1. Stil Rehberi Oluşturma

Herhangi bir sosyal medya stratejisinin en önemli parçalarından biri kesinlikle stil rehberleridir. Peki, stil rehberi neden bu kadar önemlidir? Çünkü tüm pazarlama kanallarınızda ve ürettiğiniz her içerikte tutarlılık ve "aşinalık" sağlarlar.

Stil rehberleri, bir içerik için baştan sona kadar gerekli olan tüm bilgileri içerir. Ayrıca paylaşımın şablonundan tasarımına, yerleşim düzeninden hashtag'lerine kadar önemli noktalarına da etki etmektedir. Instagram paylaşımları söz konusu olduğunda, aşağıdaki öğeleri göz önünde bulundurmalısınız:

  • Kompozisyon (Bütünlük)
  • Renk Paleti
  • Yazı Setleri (Fontlar)
  • Filtreler
  • Başlıklar
  • Hashtag'ler


2. Kompozisyon

Kompozisyon, bir işin konusundan farklı olarak, bir sanat eserinde görsel öğelerin veya bileşenlerin yerleştirilmesi veya düzenlenmesini ifade eder. Her reklamcı, profesyonel bir fotoğrafçı değildir. Bu yüzden kompozisyon kurallarından birkaçını tanımlamamız doğru olacaktır.

Bu kurallar şunlardan oluşabilir:

  • Katı arka plan rengi (Solid backgrounds)
  • Resmin ana odak noktasını "Altın Oran" (Rule of Thirds) ile uyumlu olacak şekilde belirlemek
  • Metin için üst / alt kısımda fazladan alan bırakmak (whitespacing)


3. Renk Paleti

Renk paletini uyumlu seçmek, paylaşımlarınızı daha tutarlı ve odaklanmış olarak sergilemenize yardımcı olur. Bir renk paleti seçmiş olmak, yalnızca bu renkleri kullanarak paylaşımlar hazırlamanız gerektiği anlamına gelmez. Ancak bu, paylaşımlarınızın daha tutarlı olmasını ve insanların içeriklerinize yönelik bir "aşinalık" duygusuna sahip olmasına yardımcı olur. Renk paletinizi markanızın diğer alanlarına ve bileşenlerine göre belirlemek de mantıklı olacaktır.


4. Yazı Tipleri (Fontlar)

Instagram paylaşımlarınızda alıntılar veya metin yerleştirmeleri kullanacaksanız, web sitenizde veya diğer pazarlama materyallerinizde kullandığınız yazı fontlarını seçerek, yazı tiplerinizin markanızla tutarlı olmasını sağlamanız gerekmektedir.

Headspace, paylaşımlar arasında yazı tiplerinin tutarlılığını sağlamak adına güzel bir örnektir. Mindfulness uygulaması, metin içeren paylaşımlarını düzenli olarak yayınlamaktadır ve yazı tipini, markalarının diğer unsurlarıyla uyumlu hale getirerek, takipçilerinin Headspace’ın içeriğini haber akışlarının içinde anında tanıyabilmelerini sağlamaktadır.


5. Filtreler

Instagram filtreleri, amatör fotoğrafçıları bile profesyonel fotoğrafçılar gibi hissettirebilir. Ayrıca, yüksek kalitede fotoğraf ekipmanınız veya fotoğraf düzenleme yazılımınız (hatta düzenleme bilginiz) yoksa bile, fotoğrafları birkaç ufak dokunuş ve rütuşla harika bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Filtreler, bir fotoğrafın veya videonun görünümünü ve hissiyatını önemli ölçüde değiştirebilir. Bu nedenle, markanızı en iyi şekilde temsil ettiğini düşündüğünüz yalnızca birkaçını kullanmanız ve seçtiğiniz birkaç filtreye bağlı kalmanız önemlidir. Her gönderi için farklı bir filtre kullanmak, Instagram akışında biraz "yabancılık hissi" yaratabilir.


6. Alt Açıklamalar (Captions)

Instagram altyazıları, 2.200 karakterle sınırlıdır ve üç satır metinden sonra bir ayraç ile kırpılır.

Altyazılar, içeriğinizi daha da geliştirmek ve zenginleştirmek için bir yoldur ve markalar bunları birçok farklı şekilde değerlendirmektedir. Bazı işletmeler altyazıları mikro blog paylaşımı için bir yer olarak görüp bu amaçla kullanmayı tercih eder, bazı işletmeler de bunları bir gönderiye kısa, hızlı bir başlık eklemek için kullanır, bazı işletmeler de soru sormak ve takipçilerinin etkileşime geçip cevap yazmasını teşvik etmek için altyazıları kullanırlar. İmkanlar sonsuzdur. Önemli olan, açıklamanın markanızla ve işletmenizle uyumlu olmasını sağlamanızdır.


7. Hashtag'ler

Hashtag'ler, birçok sosyal medya platformunda içeriği kategorize etmek için uygun ve kolay kullanışlı bir yol haline gelmiştir. Hashtag'ler, Instagram kullanıcıları için takip edilecek içerik ve hesapların kolayca keşfedilmesine olanak tanır. Track Maven'in araştırmasına göre, 11 veya daha fazla hashtag içeren yayınların daha fazla etkileşim kurma potansiyeli olduğu tespit edilmiştir.

Son İpucu: Altyazınıza çok fazla hashtag eklemek istemiyorsanız, hashtag'leri yorum olarak da ekleyebilirsiniz.

İçeriğiniz için doğru hashtag'leri seçmek söz konusu olduğunda, araştırmanızı yapmak ve alanınızdaki hastag'lerin hangilerinin en çok etkili olduğunu ve hangilerinin daha aktif dönüş sağladığını görmek en mantıklı yöntemdir.

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait