GDPR
Instagram Reklam ve Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Instagram Reklam ve Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Social Media / 14 December 2018 / 2 dk. / Sesli Makale

Bu makale, Kurumsal Instagram Yönetimi makale serisinin 2. bölümüdür. Eğer 1. bölüm olan Instagram'ı İş Amaçlı (Kurumsal) Kullanmanın Faydaları makalemizi okumadıysanız, öncelikle önceki makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Instagram reklamlarınız ve pazarlama çalışmalarınız için öyle bir strateji belirlemelisiniz ki; bu strateji doğru mesajı, doğru kişilere ve doğru zamanda ulaştırmanıza yardımcı olmalıdır.


Neden Instagram'dasınız? Birkaç Ana Hedef Seçmelisiniz

Instagram kullanmaya yeni başlamış ve ilk yayınınızı paylaşmaya hazır bir işletme olabilirsiniz. Veya hali hazırda bu platformdaki varlığınızı ve bilinirliğinizi güçlendirmek için çabalıyor olabilirsiniz. Her iki durumda da, açık ve net hedefler belirleyip bunları göz önünde bulundurarak strateji oluşturmak çok önemlidir.

Hedef belirlemek, Instagram stratejinizi oluşturmanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak içerikler oluşturup üzerinde geliştirmeler yapmanıza yardımcı olur.

Instagram üzerinde markaların, ekiplerin ve bireylerin bu stratejileri oluştururken daha çok üzerinde durma eğiliminde oldukları bazı ortak noktalar şunlardır:

 • Ürünlerini veya hizmetlerini sergilemek
 • Topluluk oluşturmak
 • Markanın bilinirliğini artırmak
 • Şirketin kültürünü ve değerlerini sergilemek
 • Potansiyel müşterilere yönelik reklam vermek
 • Marka sadakatini artırmanın yollarını aramak
 • Şirket haberlerini ve güncellemelerini paylaşmak

Yukarıdaki listeden veya işinize uygun olarak belirleyeceğiniz bir özel amaçtan, Instagram profiliniz için bir veya iki hedef belirlemek çok önemlidir. Hangi hedeflerin sizin için anlamlı olduğuna karar vermek için aşağıdaki soruları cevaplamanız faydalı olacaktır:

 • Instagram'ı neden kullanıyorsunuz?
 • Instagram, genel pazarlama ve reklamcılık hedeflerinize ulaşmanızda size nasıl ve ne kadar yardımcı oluyor?
 • Instagram için ne kadar zaman veya bütçe ayırabiliyorsunuz?
 • Instagram, size başka platformlardan farklı olarak neler sunuyor?


Instagram pazarlama stratejisi için aşağıdaki şekilde iki ana hedef gösterebiliriz.

En önemli amaç, sürekli aktif olan takipçilerden oluşan bir topluluk yaratıp bu canlılığın sürekliliğini sağlamaktır. Bu hedefe ulaşmak için kullanılacak yöntemlerden birisi, her hafta belli sayıda aktif takipçi ile iletişime geçip onların ürünleriniz veya hizmetleriniz ile ilgili gördükleri eksikleri veya görüşlerini dinlemek olabilir. Bu çalışmayı yıl boyunca tekrarlarsanız, görüşme sağladığınız yaklaşık 260 değerli kişinin görüşlerini almış olursunuz.

Instagram pazarlama stratejisinin ikinci ana hedefi, yaptığınız paylaşımların her birindeki katılımı ve etkileşimi sürekli olarak artırmak olmalıdır.

En yüksek kalitede Instagram içeriği oluşturmaya odaklanmalısınız. Böylece etkileşim oranınız, genel olarak referans değerleri seviyesinde ya da üstünde olacaktır.

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait