GDPR
Başarılı Bir Instagram Profili Oluşturma İpuçları

Başarılı Bir Instagram Profili Oluşturma İpuçları

Social Media / 16 December 2018 / 2 dk. / Sesli Makale

Bu makale, Kurumsal Instagram Yönetimi makale serisinin 4. bölümüdür. Eğer 3. bölüm olan Instagram Kullanıcılarının Demografik İstatistikleri makalemizi okumadıysanız, öncelikle önceki makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Diğer sosyal medya platformlarının aksine, Instagram, paylaşımlarınıza ve açıklamalarına bağlantı eklemenize izin vermez. Bunun yerine, profilinizde, açıklama kısmına yalnızca bir bağlantı ekleyebilmenize olanak tanır.

Profil resminizden, "hakkımda" açıklamasından ve ekleyeceğiniz linkten en fazla şekilde yararlanmanın anahtar ipuçlarını paylaşacağız. Makalemizin bu bölümünde, Instagram'ı nasıl etkili şekilde kullanabileceğiniz ve profilinizi nasıl profesyonel olarak kuracağınız hakkında size genel bir izlenim sunmaya çalışacağız.

Ayrıca, Instagram profiliniz aslında bu platformdaki ana sayfanızdır. İşletmeniz hakkında biraz bilgi paylaşmanız için size belirli bir miktar alan sağlar ve ayrıca web sitenize trafik çekmenize olanak tanır. Bu bölümde, Instagram profilinizi, potansiyel müşterileriniz ve takipçileriniz açısından nasıl en üst kullanışlılık düzeyine çıkaracağınız ve nasıl bundan mümkün olduğunca fazla dönüş elde edeceğiniz konularında da size rehberlik edeceğiz.


Hakkımızda Kısmı (Bio)

Bu kısımdaki yazacağınız açıklamanız, markanız için kişiselleştirilmiş olmalıdır. Burada paylaşmayı seçtiğiniz şeyler ve içeriği, işinizi temsil etmeli ve takipçilerinize bir işletme olarak neler yaptığınızı net bir şekilde tanıtmalıdır. Çoğu işletme profili, aşağıdakilerden birini (veya her ikisini de) içerir:

  • Marka sloganı veya marka önsözü (örn: Nike için "Just Do It")
  • Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı gösteren bir taslak


Bazı büyük markalar, sayfalarındaki profil kısmında markalarını tanımlayacak bir etiket (hashtag) eklemeyi tercih ederler. (Örneklerden Apple ve Instagram sayfalarına bakın)

Hemen birkaç örnek verelim:

Nike Basketbol:

Sheraton Otelleri:

Apple:

Instagram:

Profil Fotoğrafı

Profil resminiz, Instagram profilinizin en önemli parçalarından biridir ve markanızı Instagram'da en kısa ve özet şekilde göstermenin en iyi yoludur. Bir kişi, paylaşımlarınızdan birini görüntülediğinde veya profilinize tıkladığında, markanızı anında tanıyabiliyorsa bu sizin için başarı demektir. Birçok marka için bu, aşağıdaki üç yöntemden birini kullanmak anlamına gelir:

  • Logo
  • Logomark (Herhangi bir kelime içermeyen logo)
  • Maskot


Link ve Website Bağlantınız

Diğer sosyal medya platformlarının aksine, Instagram, paylaşımlarınıza ve açıklamalarına bağlantı eklemenize izin vermez. Bunun yerine, profilinizde, açıklama kısmına yalnızca bir bağlantı ekleyebilmenize olanak tanır.

Çoğu işletme, bu bağlantıları web sitelerine trafik çekmek amacıyla kullanmak ister ve bu bağlantılar, Instagram'dan gelen trafiği oluşturduğunuz bir kampanyaya özel açılış sayfasına veya farklı içerik bölümlerine yönlendirmek için de etkili bir yol olabilir.

Get Support!
Dermedya Project Support
What you have in your mind? Ask us!
Kerem Halat
Kerem Halat
+90 530 318 0288
Müsait
Mahmut Namlı
Mahmut Namlı
+90 539 690 0135
Müsait